Když se v roce 2010 na redakci Chebského deníku obrátili někteří řidiči, kteří natankovali na čerpací stanici na Zlatém vrchu v Chebu s tím, že si nekvalitním palivem poškodili vozidlo, ještě nikdo netušil, že jim dá Česká obchodní inspekce (ČOI) za pravdu. Ještě tentýž den, kdy vyšel článek, udělila ČOI čerpací stanici milionovou pokutu. Tehdy se jednalo o čerpací stanici H&D oil.

„Nejzávažnějším problémem u kontrolovaného paliva Natural 95 byl velmi vysoký obsah ethanolu,“ informovala mluvčí ČOI Miloslava Fléglová.

„Natankovala jsem v sobotu a v neděli, když jsem jela do nemocnice, špatně mi startovalo auto. Zpočátku jsem tomu nevěnovala moc pozornosti,“ popsala tehdy své potíže Eva Pišeková z Františkových Lázní . „V pondělí jsem nikam nejela, ale v úterý před cestou do zaměstnání mi to auto udělalo znova. Během jízdy jsem cítila, že vůz takzvaně netáhne. Po ujetí pár kilometrů se rozsvítilo červené světýlko na palubní desce. Zastavila jsem, vypnula motor, a po opětovném nastartování to bylo stejné,“ řekla.

Podle servisního technika šlo jednoznačně o problém způsobený špatným palivem.

„V červenci 2011 dostala společnost pokutu 500 tisíc korun za opakované zjištění nekvalitního paliva,“ doplnila Fléglová. „Od norem se palivo odchylovalo hned ve třech parametrech,“ dodala.

Od počátku loňského roku zveřejňuje ČOI na svých stránkách jména konkrétních čerpacích stanic, na kterých zjistí nedostatky, za něž udělí sankci.