CVážení čtenáři, v dnešním díle seriálu o první pomoci pokračujeme ´vnitřním krvácením´. Jak pomoci radí opět ředitel chebského červeného kříže Stanislav Fletter.

Jak vlastně rozpoznat vnitřní krvácení? „Podle mechanismu úrazu lze usuzovat, zda došlo k vnitřnímu poranění,“ uvádí Fletter. „Postiženému se zrychluje puls, tep má málo hmatný a velmi rychlý, je bledý, na čele mu vyráží studený pot, projevuje se u něj apatie, únava a náznaky ospalosti. Začínají u něj krátké stavy bezvědomí, které se opakují a prohlubují,“ popsal.

První pomoc spočívá v tom, že nemocného uložíme do autotransfúzní polohy s končetinami nahoře, aby se krev dostala do srdce, plic a mozku. Nepodáváme tišící prostředky ani tekutiny, pouze otíráme postiženému rty mokrým hadříkem. Snažíme se udržet jeho optimální tělesnou teplotu a zajistíme klid a ticho u zraněného. Samozřejmostí je okamžité zavolání zdravotnické záchranné pomoci.
Jak pomoci při krvácení z tělních otvorů?

Z nosu – stiskneme kořen nosu a v mírném předklonu hlavy přikládáme studené obklady na čelo a zátylek.
Z ústní dutiny – Při masívním krvácení stlačíme krční tlakový bod, je – li krvácení z lící, stlačíme lícní tlakový bod. Pokud postižený krev zvrací, uložíme jej na záda s hlavou na stranu a ledujeme břicho.

Vykašlávání krve – ošetřujeme v polosedě, přikládáme na hruď ledové obklady. V každém případě zavoláme linku 155. V příštím díle se budeme věnovat bezvědomí.