Lidé žijící v příhraničí v západních Čechách jezdí pro tuzemský pěnivý mok do sousedního Německa. Na lahvi dvanáctistupňového Gambrinusu a Plzeňského Prazdroje totiž ušetří několik korun.

Nejvíce ušetří lidé na Plzeňském Prazdroji. V německých obchodech koupí lahev tohoto piva za 0,70 centů, tedy asi za 17,30 (běžná cena u nás 21,90). Suma se ale rapidně sníží, když dotyčný koupí celou basu a obal pak nevrátí zpět v Německu, ale na české straně. Záloha na ni stojí v Čechách včetně lahví 160 korun. V Německu však v přepočtu pouze 116 korun. „Když pak obal vrátím v České republice, dostanu zpět více peněz, a tak mě pivo v podstatě vyjde na pouhých 13,10 korun," říká Jiří Červenka z příhraničního města Kraslice na Sokolovsku.

Obdobné je to i s dvanáctistupňovým Gambrinusem. Celou basu tam zákazník pořídí za 14,09 eur, tedy v přepočtu za 348 korun. Když pak v Čechách obal vrátí, vyjde ho jedno pivo na 9,40 korun. Běžná cena u nás je přitom okolo 13,90 korun. „Jezdí k nám hodně českých zákazníků a berou celé basy," řekla prodavačka v obchodě s nápoji v německém Klingenthalu. Větší zájem je podle jejích slov o dvanáctku Gambrinus. To z prostého důvodu. Přepravky Pilsner Urquell jsou totiž již pro německý a rakouský trh jiné, a tak je obchody na české straně přestaly vybírat. U Gambrinusu to ale neplatí.

Milovníci zlatavého moku jsou rádi, že si mohou jen pár kilometrů za hranice dojet pro levnější pivo. Jednoznačně ale kroutí hlavou nad tím, že si české pivo jezdí kupovat do Německa. „Je to postavené na hlavu a ani netuším, jak je to možné. Proč je pivo dražší?" ptá se pivař Marek Bock.

Vysvětlení má mluvčí Plzeňského Prazdroje Jiří Mareček. Hlavním faktorem je to, že v Německu je nižší spotřební daň na pivo než u nás," konstatoval Mareček. „Navíc Německo je známé jako země s velmi silným konkurenčním prostředím zejména mezi obchodními řetězci, což také může mít vliv na cenu piva, neboť na nich prodejci nemají takové marže," doplnil.

Zatímco v Německu pociťují obchody větší zájem o české pivo ze strany našich zákazníků, na české straně v některých supermarketech dvanáctku Gambrinus neseženete. „Je znát, že si pro ni lidé jezdí do Německa. Na prodejnu proto objednáváme desítku a jedenáctku," řekla vedoucí jednoho z obchodů.