„O chystaných změnách jsem se dozvěděl neoficiální cestou, a to od zaměstnanců ašské pošty. Reorganizace spočívá ve zrušení oddělení doručovatelů listovních zásilek a jeho převedení do Chebu. Pět z deseti doručovatelů podle mých informací proto už dali výpověď z pracovního poměru. Hrozí tak, že roznášku zásilek budou v Aši zajišťovat doručovatelé z Chebu, tedy lidé bez místní znalosti,“ říká starosta.

Česká pošta uvádí, že se tyto změny místních nedotknou. „Jakékoliv změny, které v Aši probíhají, nemají vliv na obsluhu klientů. Pro ně se nic nemění. Pokud budou doma, zásilku si převezmou, pokud je pošťák nezastihne, bude jim zásilka uložena na příslušné ukládací poště. Tak, jak tomu bylo doposud,“ sděluje mluvčí České pošty Ivo Vysoudil.

Osmileté děvčátko se statečně pere se svým postižením
Barunka si přeje nové ouško

Starosta Blažek není s tímto krokem spokojený. „Zřejmě se tak děje po vzoru přemístění balíkových zásilek, které jsou z Chebu do Aše rozváženy již nějaký čas. To ještě chápeme jako logický krok, nicméně ani v této oblasti jsme se slibovaného zlepšení kvality v doručování balíků nedočkali. Naopak, stalo se velkým rizikem potkat pošťácké auto na silnici, protože doručovatelé ve snaze stihnout rozvoz v určeném čase, jezdí, mírně řečeno, velmi nebezpečně,“ pokračuje.

Podle České pošty je lokalita v Aši poslední, kde dochází k centralizaci služeb České pošty v Karlovarském kraji. „V předešlých případech vše proběhlo bez problémů a obsluha klientů funguje jako dřív. Důvodem pro tento krok je snaha o efektivnější systém distribuce zásilek při současné vyšší zastupitelnosti zaměstnanců v případě absencí nebo zajištění provozu v první linii - například ve stávající pandemické situaci, chřipkovém období a podobně. Centralizace také reaguje na dlouhodobý pokles počtu listovních zásilek. Již několik let se pro oblast Aše doručují balíkové zásilky z Chebu. Tak tomu bude nyní i u listovních zásilek,“ uvádí Ivo Vysoudil.

Aš hledá cestu k mladým lidem. Město se chce zaměřit na rozvoj školství, pozvednout životní úroveň a vytvořit vzdělávání na úrovni.
Aš chce mít specializované základní školy na matematiku, jazyky, ale i řemesla

Vedení Aše důrazně nesouhlasí. „Pošta a pošťák vždy neodmyslitelně patřili k obci a městu. Pro staré lidi je i dnes často jedním z mála lidí, kteří je navštíví. Je třeba pamatovat i na tento sociální aspekt. Místní znalost je pro tuto profesi nedocenitelná. Představa, že doručovatelé z Aše ráno pojedou do Chebu, aby se vrátili se zásilkami zpět a stihli je roznést v rozumném čase, je dle mého mylná,“ doplňuje starosta Aše.

„Nový model nijak neporušuje poštovní zákon/vyhlášku a služby budou kompletně zajištěny. Dodání bude probíhat v režimu prioritní/ekonomické jako dosud, poštovní schránky budou denně vybírány,“ sděluje Vysoudil.

Starosta Dalibor Blažek se záležitost pokoušel řešit s vedoucí pobočky v Chebu i s oblastní ředitelkou, ale bez výsledku. Proto se dopisem obrátil na generálního ředitele České pošty. „Pokud neuspěji ani zde, požádám o pomoc ministra vnitra,“ uzavírá.