Prestižní akce Český pohár horských kol, který se chystá na tento víkend v Aši na vrchu Háj, bude znamenat jistá omezení pro návštěvníky sportoviště. Obě parkoviště budou obsazená pořadateli poháru. Pro návštěvníky bude připravené záchytné parkoviště u hřbitova.
Už v pátek začnou přilehlé zázemí pro sportovce obsazovat cyklističtí závodníci, kteří se pak v sobotu zúčastní závodů v cross country, trialu, v neděli následuje fourcross.

Přihlášeno je 18 týmů z ČR, SR, Polska, SRN či Rakouska.
„Očekáváme asi tři tisíce lidí nejen z řad závodníků a jejich týmů, ale také diváků,“ oznámil Jan Kytka, předseda Krajského svazu cyklistiky.
Příprava celé akce ho stála hodně nervů a obíhání, ale doufá, že se pohár bude do Aše vracet. Trať je podle vyjádření závodníků, kteří ji už zkusili, jedna z nejlepších v České republice.

Stavitelem je Adam Stašek, ašský cyklista, se svým otcem Václavem. „Trať je bez problému sjízdná, pro diváky hezká na pohled a máme připravenou řadu skoků. Doufám, že s ní budou spokojeni i ostatní závodníci.“ Adam se představí první den závodů.

Stejně nadšený jako on je úřadující mistr světa ve fourcrossu Tomáš Slavík. „Do Aše jsem přijížděl plný očekávání a musím říct, že trať je dokonce nad mé očekávání. Kluci si s ní opravu vyhráli a o zábavu bude postaráno. K vidění bude i řada pádů, což k tomuto sportu patří.“
Pořadatelé využili přírodního terénu kolem rozhledny, přidali i několik dalších překážek.

„My jsme už od počátku říkali, že by měl být areál na vrchu Háj využit i dalšími zájemci, než jen místními obyvateli,“ poznamenal starosta Aše Dalibor Blažek, který se netajil nadšením pro tento chystaný závod. Jen upozornil, že cyklisté, kteří do Aše dorazí, mají přeci jen dražší kola než běžní cyklisté.

„Proto bude mít i policie zvýšenou pohotovost,“ dodal.
Na jednom z parkovišť se bude konat také prezentace sportovních firem a návštěvníci budou mít šanci vyzkoušet ta nejlepší kola z nejlepších. Město Aš investovalo do závodů částku 100 tisíc korun formou grantu, zvláštní poděkování si zaslouží manažer sportovišť Robert Fiala, který nad rámec svých povinností zajistil pořadatelskou službu, hlídání a další věci nezbytné ke klidnému průběhu Českého poháru.