Jedinečná výstava houslí začala ve spolupráci Integrované střední školy Cheb Houslařské školy a Egerland-Museum v německém městě Marktredwitz. Jedná se o první přeshraniční oslavu houslařství vůbec. Expozice vznikla u příležitosti 140 let lubské houslařské školy. Na Chebsku nebylo možné akci připravit zejména kvůli financím a nedostatku prostor.

„Výstava byla připravena na základě podobné, která byla v Chropyni na Kroměřížsku. Na té mají velký podíl mistr houslař Pavel Celý a sběratel Karel Zapletal," uvedl vedoucí Houslařské školy v Chebu Jiří Pátek. „Následně jsme se dohodli, že pokud budeme jako škola s těmito lidmi spolupracovat, a bude-li mít výstava v Chropyni úspěch, uděláme z této akce putovní výstavu," vysvětlil Pátek.

Při plánování se však organizátoři setkali se zádrhely.

„Připravit expozici na Chebsku je velmi náročné na místo i finanční pojištění exponátů. Původně jsme výstavu chtěli udělat v Lubech, kde by to bylo pochopitelné," upřesnil Jiří Pátek.

Nakonec chebská Houslařská škola našla partnera v muzeu v Marktredwitz, kde celá expozice vyjde levněji.

„Vedení muzea se tato myšlenka velmi zalíbila a proto jsme rozhodli, že je to v podstatě nejlepší místo, kde se může výstava konat," řekl Jiří Pátek. „A to jak z hlediska bezpečnosti, pojištění exponátů, tak i kvůli vlastním prostorům," konstatoval vedoucí Houslařské školy.

Následně se všichni v Marktredwitz sešli a podepsali smlouvu o spolupráci. Větší část financí, které jsou s výstavou spojené, převzalo na sebe německé muzeum.

Expozice všechny hosty velmi nadchla.

„Myslím si, že je to dobrý nápad a dost se to povedlo," řekl chebský místostarosta Vladimír Hartmann. „Jedná se o přeshraniční projekt, což mě trochu mrzí, ale doufám, že po skončení se výstava přesune do Chebu. Moc se mi líbí, že jsem na výstavě viděl nejen historické kousky, ale i žáky, kteří výrobu nových houslí předváděli přímo na místě," dodal.

Ukázky nástrojů dokumentují pět století houslí a houslařství na Chebsku. Výstava v Marktredwitz potrvá do konce října. „Expozice vznikla ke 140. výročí založení houslařské školy v Lubech," dodal Jiří Pátek.