VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Důsledky okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968

Chebsko - Po invazi přišly čistky

21.8.2008
SDÍLEJ:

Plukovník František SvatuškaFoto: Foto: Archív

Po okupaci naší země nastala tzv. normalizace. V květnu 1969 bylo odvoláno z funkcí čtyři tisíce vysokých důstojníků armády a 57 generálů Československa.

V letech 1970-71 byla z armády propuštěna jedna třetina všech důstojníků, podáno trestní oznámení na 239 z nich. Ti byli také vojenskými soudy odsouzeni. Mezi nimi byl náčelník hlavní politické správy Československé lidové armády generál Prchlík, který po vězení zemřel, generál Procházka a další vysocí důstojníci.

Po puči v roce 1948, kdy si usurpovala moc komunistická strana Československa, to byla druhá nejmasovější akce, jak se zbavit z politických důvodů nepohodlných lidí v lidové armádě a v celé socialistické společnosti.
V Československé lidové armádě bylo rehabilitováno mimosoudní rehabilitací 9500 vojáků z povolání, kteří po revoluci v roce 1989 dostali morální satisfakci. Těm, kteří byli zbaveni vojenských hodností, byly navráceny a byly jim přiznány vojenské důchody, jako by sloužili do svých 55 let věku. Tito rehabilitovaní se dnes sdružují ve Vojenském sdružení rehabilitovaných, včetně vdov již zemřelých vojáků. Rehabilitace se týká vojáků od roku 1948 do roku 1989.

Sám jsem se stal obětí komunistické zvůle po okupaci. Jako pamětník podávám toto svědectví naší střední a mladé generaci, která okupaci roku 1968 neprožila a věřím, že již nikdy neprožije.
Nezapomínejme na zločiny nacismu, ale také na zločiny komunismu od roku 1948 do roku 1989.


Plk. František Svatuška
Signatář Charty 77, Cheb
Člen ÚzR – VSR Cheb

Místo události:
21.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
POI ve své nebezpečné ohnivé formě.

Cirkusák, který nepotřebuje šapitó

MARIÁNSKÉ LÁZNĚ navštěvují převážně rusky mluvící a němečtí hosté, to chce město nyní změnit a přilákat českou klientelu.

Budou mít nového průvodce

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Karlovy Vary – Bez složitého dojíždění za studiem mimo region si mohou nově zvyšovat kvalifikaci zdravotní sestry.

OTÁZKA PRO: Jana Kuchaře, starostu Františkových Lázní

Letošní výlov františkolázeňského rybníka Ameriky má být o mnoho lepší, než to bývalo v předchozích letech. Jaké novinky jsou připravené? A kdy se vlastně výlov koná?

Nebyli to migranti. V lázních se ubytovali pouze pracanti

Mariánské Lázně - „Máme tady uprchlíky,“ tato věta se šířila v posledních dnech na sociální síti. Mariánské Lázně vyděsil vyšší počet cizinců, kteří se objevili v budově bývalé úšovické školy. Podle města i majitele objektu ale nejde o migranty, ale o rumunské zaměstnance, kteří pracují v průmyslové zóně Bory.

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení