Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Západní Čechy: Bodové konto si cizinci nejvíc zvyšují v Aši

Chebsko: Mnozí motoristé z Chebska by si přáli systém podobný finskému – řidič zaplatí pokutu podle výše svého platu

9.9.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto:

Nejen Češi sbírají trestné body. Na Chebsku si zvyšují bodové konto dost zřetelně i cizinci. Nejvyšší podíl bodovaných cizinců v rámci západu Čech evidují v Aši. Dvě třetiny motoristů, kteří si od ašských policistů body vyslouží, jsou cizinci. Hůř je na tom už jen jihočeský Vimperk.
Cheb zaujal v této statistice sedmé místo. Převážně občané ze sousedního Německa zde tvoří téměř polovinu bodovaných hříšníků.
Ačkoliv policisté cizí státní občany nijak nešetří, mnozí obyvatelé Chebska jsou skeptičtí.
„To, že Němci u nás dostanou body, je sice moc hezké, ale asi k ničemu,“ pochyboval dvaatřicetiletý Marcel Jelínek z Chebu. „Podle mého názoru se jim v jejich vlasti vůbec nic nestane.“
Jen na Chebsku se eviduje 3690 bodovaných cizinců, sedm z nich dokonce už dosáhlo dvanáctibodové hranice. Obyvatelé se ale nemusejí obávat, že by motoristé z jiných zemí trestu unikli.
„Při závažném dopravním přestupku mohou policisté řidičský průkaz hned zadržet,“ uvedl mluvčí chebských policistů Ladislav Böhm. „Poté ho zašlou na místní okresní úřad, který ho předá příslušnému orgánu daného státu,“ vysvětloval mluvčí. „V případě, že motorista cizí státní příslušnosti dosáhne dvanácti bodů, pracovníci okresního úřadu to písemně oznámí ministerstvu zahraničí. To věc s příslušným státem řeší.“ Podle policistů je ale účinnější řešit mírné dopravní přestupky spíš blokovou pokutou. Ale i s tím někteří obyvatelé Chebska nesouhlasí.
„Taková varianta je jistě přijatelnější,“ reagoval dvaačtyřicetiletý profesionální řidič Jan Čermák z Chebu. „Ale podle mého názoru by se měl celý systém změnit. Líbí se mi například, jak mají tuto problematiku vyřešenou ve Finsku, kde se pokuta vypočte z výše platu. Je to přece trest, který má zabolet. Což u nás neplatí. O to víc, pokud zde dostane pokutu cizinec, který má desetkrát vyšší plat než Čech,“ dodal.

Převážně Němci bodové statistiky sice zvyšují, jak jsou na tom ale samotní Češi?
Při přepočtu na registrované řidiče je nejvyšší podíl bodovaných motoristů v Karlovarském kraji. Zde vede Sokolov, Karlovy Vary a třetí příčku obsadili šoféři z Chebu. Největší skupinu, třetinu, tvoří řidiči, kteří dosáhli dvou bodů.
Zajímavé je také srovnání, jaké rozdíly jsou mezi pohlavími. Skupinu lidí, kteří své konto zaplnili, tvoří pouze z necelých pěti procent ženy, zbytek si rozebrali muži.
Největší bodovanou skupinou jsou sice motoristé ve věku 34 let, při přepočtu na registrované řidiče jejich místo zaujmou jednadvacetiletí motoristé.

Autor: Václava Simeonová

9.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Stávka: Lékaři i lékárníci protestují

Tasili zbraň. A tajní policisté jsou teď proto trestně stíhaní

Karlovy Vary, Plzeň – Kauza tajných policistů, kteří se zbraní v ruce ohrožovali řidiče v Plzni, protože je bliknutím upozornil na to, že se na silnici vozem pohybovali riskantně, má další pokračování.

Red Bull Air Race: Karlovarský pilot Kopfstein v Masters Class v TOP5

Karlovy Vary – Paráda, paráda a ještě jednou paráda. Karlovarský pilot Petr Kopfstein ve službách Teamu Spielberg si řádně užil závěrečný podnik Red Bull Air Race 2017.

Vzácné poklady na vlastní oči

Zámek Kynžvart - Honosnou šavli knížete Metternicha, rozsáhlou numismatickou sbírku, kroniku města Chebu a mnoho dalších vzácných pokladů mohou vidět návštěvníci zámku Kynžvart.

Svátek oslaví koncertem

Cheb - Vedení města Chebu chystá koncert k 99. výročí vzniku samostatného československého státu. Slavnostní koncert se uskuteční v sobotu 28. října od 19 hodin v Západočeském divadle v Chebu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení