Trápí vás stav konta trestných bodů? Pokud jste nespáchali přestupek za šest bodů a více, stačí vám 8 300 korun a pár hodin času, abyste si tři trestné body vymazali. První motoristé mohou nápravný kurz na polygonu v Mostě absolvovat již příští týden v pátek. Mnozí řidiči i odborníci se ale shodují, že že trestné body tímto krokem přestávají mít téměř smysl.

„Vůbec nerozumím tomu, jak mohla být taková hloupost schválená,“ divil se profesionální řidič Roman Dvořák z Chebu. „Umět zvládat auto při smyku a podobně přece nijak nesouvisí s tím, když motorista dostane body za nedání přednosti nebo telefonování za jízdy,“ kroutil nechápavě hlavou.
Také velká část odborníků s odmazáním bodů pomocí takzvaných nápravných kurzů nesouhlasí.

„Podle mého názoru je to spíš kupování odpustků,“ řekl učitel autoškoly Jiří Pabouček z Chebu. „To, že se řidiči naučí ovládat vozidlo ve smyku, je v pořádku, ale nemá to žádný vztah k bodovému systému,“ vysvětloval. V některých případech může být absolvování kurzu i na škodu. Motorista se bude i na mokrém povrchu cítit jistěji a někteří mohou být agresivnější.

Trnem v oku řidičů je také fakt, že jediným městem, ve kterém si řidiči mohou body odmazat, je Most.
„Celá tato šance mi přijde postavená na hlavu,“ pověděl dvaapadesátiletý Jaroslav Jelínek. „Vždyť jak k tomu přijdou řidiči z Brna? Také mi velice vadí, že po kurzu nenásleduje žádné vyhodnocení – projde tedy každý, kdo si zaplatí,“ dodal.