Klidná procházka po pěší zóně v Chebu? Omyl. Místo klidné chůze vás čeká vyhýbání cyklistům. Ti si pěší zónu stále pletou se stezkou pro cyklisty.
„Lidé na jízdních kolech neberou na nikoho ohled. Klidně si tu jezdí, jako by jim celá ulice patřila,“ postěžoval si senior Josef Chvojka. „Stačí se jen na pár minut zastavit a pozorovat. Jezdí tu děti i dospělí. Zahraniční cykloturisté i sportovci v dresech. Strážníci by si na ně měli pořádně došlápnout,“ zdůraznil.

Větší množství cyklistů, které se v Chebu objevilo, vadí hlavně starším lidem.
„Nejhorší jsou ti kluci kolem dvanácti nebo patnácti let. Řádí na horských kolech jako šílení,“ řekla Dana Lukášová z Chebu.
„Vůbec si neuvědomují, že mohou někoho porazit. Oni jsou mladí a když upadnou, tak vstanou, zasmějí se tomu a ujíždějí pryč. Ale pro nás starší lidi takový pád může dopadnout hodně špatně. Děcka by měla jezdit někde na hřišti a ne v centru města,“ dodala rozhořčeně.

Redaktoři Deníku se proto vydali na chebskou pěší zónu zjistit, kolik cyklistů si tudy zkracuje cestu. A jejich spousta. Za dvacet minut tudy projelo patnáct cyklistů. Pouze jediný z nich své kolo v souladu s dopravními předpisy vedl pěšky. Zastavit a vysvětlovat, proč se po pěší zóně řítí na kole, žádný z cyklistů neměl odvahu. Většinou jen zakřičel pozor a šlápl do pedálů. Někdo přidal i nějakou tu nadávku.

„Po pěší zóně nesmí cyklisté na kolech jezdit. Mohou je tam pouze vodit. Stejná zásada platí i na chodnících,“ potvrdil ředitel chebské městské policie Jiří Šmolík.
„Na cyklisty se v nejbližší době zaměříme. Kontrolovat také budeme, zda mají povinnou výbavu jízdního kola. Rovnou upozorňujeme, že cyklisté do 18 let musí mít ochrannou přilbu a po chodníku mohou jezdit jen děti do deseti let věku,“ zdůraznil Šmolík.
Zároveň apeloval na rodiče menších dětí, aby na své malé cyklisty po dobu prázdnin dávali velký pozor.
„Dospělí cyklisté se určitě pokutám nevyhnou. Dětem se budeme snažit domluvit,“ dodal šéf strážníků.

Spousta cyklistů podle něj zapomíná na to, že když vyjedou na silnice nebo místní komunikace, jsou okamžitě účastníky dopravního provozu. Také pro ně tedy platí zákon o silničním provozu.
Cyklisté by neměli zapomínat na pravidla provozu při jízdě po chebském náměstí Krále Jiřího z Poděbrad. Prostřední část slouží jako chodník. Zrovna tak pro ně platí označení jednosměrek v historickém centru.