VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Celostátním vítězem soutěže mluveném slově je školák z Chebu

Cheb - V Mladém Demosthenovi slavili největší úspěchy školáci z Chebska

22.5.2008
SDÍLEJ:

Miroslav SabadinFoto: DENÍK/ Václava Simeonová

Odborníci se shodují: mladiství mají velké problémy s komunikací. Příčinou potíží s mluveným slovem jsou počítače, internet a esemesky. Ale existují výjimky. Několik vynikajících řečníků představila soutěž Mladý Demosthenes. Její celostátní kolo vyhrál sedmák chebské Základní školy v Hradební ulici – Miroslav Sabadin z Chebu.

„Výsledky soutěže Mladý Demosthenes hovoří jasně,“ uvedla mluvčí soutěže Iva Hoffmannová. „V průměru bodovali nejlépe řečníci z Chebu.“ Nejen, že Sabadin získal v kategorii 12 až 13 let první místo, ale umístil se také David Tolar z chebského gymnázia. V kategorii 14 – 15 let skončil na krásném třetím místě.

Podle porotců, kteří hodnotili krajská a regionální kola je potřeba ve školách podpořit intenzivnější výuku kultury mluveného projevu v hodinách českého jazyka a dalších navazujících aktivit. Mělo by se dbát nejen na verbální, ale i nonverbální stránku projevu. „Právě ta dělala dětem v regionálních kolech největší problémy,“ sdělila Hoffmannová.

Sabadin neměl cestu k vítězství jednoduchou. „Do soutěže mě přihlásila má učitelka českého jazyka Lenka Těžká,“řekl. Musel absolvovat regionální a samozřejmě také krajské kolo. Poté konečně přišla chvíle, kdy se utkali ti nejlepší z celé republiky.

„S paní učitelkou jsme vybrali téma Můj nejoblíbenější předmět,“ řekl (video s vítězným předmětem lze zhlédnout na internetových stránkách Chebského deníku). „K mluvenému projevu, k herectví mám blízko. Od mala chodím na divadelní kroužek. Určitě bych v tom chtěl pokračovat a pravděpodobně také studovat Damu. Baví mě nejvíc komediální role, protože vidím, jak dokážu publikum pobavit,“ uvedl vítěz.
Možná i proto o fous unikla mladíkovi možnost hrát ve filmu Kuře melancholik. „Pořád jsem se smál, ale dělalo mi problémy se rozbrečet.“ Ale v 11 letech získal v chebském divadle roli ve hře Císařovy nové šaty, a poté v Krabatovi. „Dokonce jsem hrál premiéru,“ culil se.

Vyhrát celostátní kolo je přinejmenším prestižní záležitost. Ale jaké plus v absolvování Mladého Demosthena vidí Miroslav?

„Soutěž mi dala víc sebedůvěry. Doufám, že již nebudu mít takovou trému,“ uvedl. „Ale nehraji jen divadlo. Také na hudební nástroj a fotbal,“ smál se. Na vítězství se podle Miroslava podílel také jeho otec. „Velice se mi věnoval a vše se mnou nacvičoval.“

„Je to nepopsatelný pocit,“ uvedl otec mladíka Miroslav Sabadin. „Najednou si vzpomenete na všechny chvíle, které jste dítěti věnovali. Pokud se rodič dítěti věnuje, musí to být někde vidět,“ dodal.
„Je komunikačně nesmírně na výši a rozumí si s každým – fandila mu celá třída,“ sdělila češtinářka Lenka Těžká. „Moc mě to těší, protože jsem přesvědčená o tom, že se Míra neztratí.“

Kromě toho, že vítěz získal pro školu 50 tisíc korun, radost mají pedagogové i z něčeho jiného. V soutěžích totiž vyhrávají především studenti gymnázií. „Je to takové zadostiučinění, že také naši děti jsou výborné,“ dodala Těžká.

Vítěze vybrala odborná porota, složená z vysokoškolských pedagogů Univerzity Jana Palackého v Olomouci, lektorů Moderátorské školy D3, Institutu progresivní komunikace, středoškolských učitelů českého jazyka a známých osobností.

Mezi těmi byl třeba Jan Cimický a Alexandr Hemala, či autorka projektu a televizní moderátorka Jana Adámková.
Novodobí Demosthenové se na finálovém večeru ve zhruba dvou minutovém monologu utkali ve využití jazykových prostředků, originalitě témat, technice práce s hlasem, neverbální komunikaci a samozřejmě rozhodoval celkový dojem.
Mezi nejčastějšími tématy se objevila politika, bulvár, sociální témata, zvířata, škola a rodina.

Autor: Václava Simeonová

Místo události:
22.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Krajc v akci.

VOLBY 2017: Na Chebsku žádný vážný problém nenastal

Ilustrační foto.

Horní Hrad pod palbou

Do Chebu míří Snow film festival

Cheb - Špičkové filmy o zimních sportech a dobrodružství. To bude další ročník Snow film festivalu, který se i letos uskuteční v chebské Čtenářské kavárně Joker.

VOLBY 2017: Zapisovatelka? I ta má u voleb zodpovědnost

Cheb - Ve volební komisi je důležitou součástí nejen její předseda, ale také zapisovatelka. Například Olga Gregoridesová z Chebu, dělá zapisovatelku při volbách již několik let. Jak sama říká, v jejím volebním okrsku číslo 17 v Májové ulici, se za poslední léta nic závažného nestalo.

Psi i jejich páni se dobře baví při nové hře Hoopers

Chebsko - Štěňata, dospělí psi, voříšci nebo šampioni, ti všichni mohou propadnout novému sportu, který pochází z Ameriky a Holandska.

Na nové kotle je k mání ještě 22 milionů korun

Karlovy Vary - V pořadí již druhou vlnu takzvaných kotlíkových dotací spustil Karlovarský kraj v závěru srpna. Z celkové částky 64 milionů korun, která je k dispozici, zbývá pro majitele rodinných domů k rozdělení ještě kolem 22 milionů korun na výměnu starých, neekologických kotlů za nové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení