Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na zapomětlivce čeká pokuta 10 tisíc korun

Chebsko - Pozor na platnost občanských průkazů

23.8.2008
SDÍLEJ:

JE TŘEBA VYMĚNIT I OBČANKY. Lidé by si měli vyměnit občanské průkazy vydané do 31. 12. 1998. Foto: DENÍK/ Nataša Šmatová

Máte na svém občanském průkazu dobu platnosti bez omezení? Pokud se radujete, že se vás výměna průkazu netýká, mýlíte se.
Deník vyrazil do ulic, aby zjistil, co lidé o výměně občanských průkazů vědí.
Mnozí obyvatelé Chebska ale ani netuší, koho se to týká a co za neuposlechnutí hrozí.

„O výměnu občanky se nezajímám,“ řekla dvaatřicetiletá Alena Němcová. „Před rokem mi ji ukradli, takže jsem si už novou udělala,“ vysvětlila. „Ale uznávám, že kdyby se mě to týkalo, tak bych z další starosti navíc nadšená nebyla. Člověk na úřadu stráví spoustu času,“ zlobila se.
„Konec platnosti se vztahuje také na průkazy s vyznačenou platností bez omezení,“ zdůraznila mluvčí karlovarského krajského úřadu Andrea Bocková. „Od 1. ledna příštího roku přestávají platit všechny občanské průkazy bez strojově čitelných údajů vydaných do 31. prosince 2003 bez ohledu na dobu platnosti,“ vysvětlila. Stres na úřadech se netýká jen občanů, kteří se narodili před rokem 1936.

Ačkoliv je výměna bezplatná a výroba nového průkazu trvá přibližně měsíc. Proto musejí lidé zažádat nejpozději do 30. listopadu.
„Občanům, kteří výzvy úřadů neposlechnou, může hrozit pokuta až deset tisíc korun,“ varoval již dříve Martin Buřič z chebského městského úřadu.
Pokutou ale nepříjemnosti nekončí. Pro zapomětlivce bude na začátku příštího roku tabu třeba výběr peněz či doporučené zásilky na poště nebo mnohé platební operace v bankách.

Úředníci tedy apelují naa obyvatele, kterých se to týká, aby nezaháleli.
„K žádosti o výměnu průkazu musí občan předložit dosavadní občanský průkaz a jednu fotografii,“ radila Bocková. „Pokud nebude moci předložit dosavadní občanský průkaz, musí ukázat další doklady, které osvědčí údaje, které se budou do občanského průkazu zapisovat.“ To znamená, že si tací přinesou rodný list, doklad o rodném čísle, potvrzení o občanském průkazu, které se vydává například při ohlášení jeho ztráty nebo odcizení a další podle zapisovaných údajů.

Žádosti přijímají obecní úřady obcí s rozšířenou působností, kterými jsou Cheb, Aš a Mariánské Lázně.
Příjem žádostí o vydání občanského průkazu a výdej nového občanského průkazu provádějí i všechny matriční obecní úřady, čili všechny obecní úřady, kde působí také matrika.

Autor: Václava Simeonová

Místo události:
23.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Robert Fulghum.

Americký spisovatel Robert Fulghum přijede i do Chodova

Obal prvních Stínů nad Krušnými horami.

Chcete být jedním z autorů? Stíny nad Krušnými horami budou mít své pokračování

Seniora měsíce trýznila, bila ho, nutila krást a brala mu důchod

Sokolovsko – Téměř půl roku musel snášet týrání devětašedesátiletý muž v malé obci na Sokolovsku. Do svého bytu si ho nastěhovala o čtyři roky mladší žena, která mu slibovala pohodový a bezstarostný život. Opak byl ale pravdou.

Podvodník připravil stát na daních o jeden milion korun

Karlovy Vary - Na téměř 1,1 milionu korun si přišel devětačtyřicetiletý muž, který peníze získal tak, že o ně připravil stát na daních.

Chebští tanečníci opět zabodovali

Cheb - Další úspěšnou misi mají za sebou tanečníci ATK Standard Cheb. Ti se tentokrát představili v Kladně a v Říčanech. A domů se s prázdnou nevrátili.

Pod obraz se zpil školák na výletě

Karlovy Vary – Neskutečných 1,85 promile alkoholu měl v krvi patnáctiletý žák deváté třídy základní školy v Mariánských Lázních, který se pod obraz zpil na výletě do Karlových Varů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení