Deset úplně nových jednolůžkových pokojů s kuchyňským koutem, vlastním záchodem a koupelnou nabízí po ukončení první etapy modernizace chebský domov pro seniory svým klientům.

„V pátém patře domova kromě těchto pokojů vznikly další dva určené pro vozíčkáře, sesterna se sousedním pokojem intenzivní péče, koupelna a společenská místnost,“ doplnila ředitelka Domova pro seniory Hana Marešová. Novinkou ve vybavení všech místností je dorozumívací zařízení, které sestřičkám umožní domlouvat se přímo s klienty. Koupelna zase disponuje vybavením, které personálu pomůže s uložením nepohyblivých pacientů do vany.

Klienti, kteří obývají nové pokoje, jsou nadšeni. „Moc se mi tu líbí. Je to tu bezvadné. Máme hodné sestřičky a výborně se tu vaří. Možná se i spravím,“ uvedla dojatá klientka Lidmila Prokopcová.

Při návštěvě domova nelze přehlédnout zajímavou výzdobu. Ta je dílem jedné z pracovnic, Blanky Cizlerové, a samotných seniorů. „Nejrůznější ozdoby vytváříme společně. Pracujeme například i s keramikou,“ dodala.

Modernizace chebského Domova pro seniory na Spáleništi v Chebu je rozdělena do několika etap.
Ta první, která právě skončila, přišla Krajský úřad Karlovarského kraje na téměř 10,5 milionu korun. Vznikly při ní nejen nové pokoje v pátém patře, ale také stavební úpravy v suterénu, kde je sanitární místnost a náhradní zdroj energie.

„Opravovali jsme hlavně kuchyňské linky. Všechny mají nové horní desky. Vyměňovali jsme madla a zárubně. Ve všech pokojích jsou bezbariérové prahy,“ popsal část prováděných prací jejich dodavatel Jaroslav Bílek.

„Kapacita našeho zařízení je 108 osob. Teď jich tu máme 87,“ sdělila ředitelka domova. Další etapa rekonstrukce začne už na podzim. Krajskou pokladnu má přijít na sedm milionů korun. Od října do prosince budou dělníci upravovat pokoje ve čtvrtém patře a dovybavení se dočká také centrální ordinace v prvním patře. Tady budou mít klienti domova k dispozici nejen praktického lékaře, ale také další specialisty jako diabetologa, urologa nebo psychologa.
„Každý další rok se pak počítá s tím, že se bude rekonstruovat jedno patro objektu,“ řekla Ellen Volavková, radní Karlovarského kraje, která má na starosti sociální politiku.
Ta při slavnostním otevření opravených prostor ocenila práci zaměstnanců domova.
„Pečlivě dbají na ochranu práv jednotlivých klientů. Vynikajícím nápadem je také zřízení recepce u vchodu do objektu,“ pochválila Volavková.