Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dostat se do budovy finančního úřadu není pro invalidy jednoduché

Cheb - Bezbariérový vstup je uzamčen. Klíč má vrátný, ale k němu se musí po schodech

7.8.2008
SDÍLEJ:

NA NEDOSTUPNOST finančního úřadu v Chebu si zatím žádný z vozíčkářů nestěžoval. Úřad má bezbariérový vstup ze zadního traktu budovy, vstup invalidům umožní vrátný.Foto: DENÍK/ Nataša Šmatová

Jako nedomyšlený vidí přístup na chebský Finanční úřad zdravotně postižený občan. Ačkoliv má totiž úřad plošinu pro zdravotně postižené, dostat se k ní není tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát.

„Finanční úřad má sice bezbariérový přístup s výtahem pro invalidy, ale od loňského listopadu je to jen čirý alibismus. Vlastně to byl alibismus už od samého počátku,“ postěžovala si Chebanka Jaroslava Rymešová.

„Výtah je umístěn v zadní části budovy, ale zadní vchod je trvale uzamčený. Vrátný sice na požádání může vchod otevřít, ale k tomu, aby se vozíčkář mohl s vrátným na zpřístupnění domluvit, musí překonat schody u hlavního vchodu. To znamená, že se neobejde bez pomoci druhých. Přitom by stačilo na místo dosažitelné z chodníku umístit zvonek,“ konstatovala.

„Dosud si nikdo nestěžoval,“ uvedla ředitelka úřadu Jiřina Junková. „Je tu poměrně velký provoz, takže může zdravotně postižený člověk požádat někoho, aby mu zavolal vrátného,“ řekla. Její slova potvrdil také vrátný z najaté firmy. „Já si můžu jako občan myslet, že to architekt nedomyslel, ale faktem je, že se tu pohybuje dost lidí a snad neodmítnou tuto malou službu postiženému spoluobčanovi,“ poznamenal.
Podle Rymešové ovšem výtah už od listopadu nefunguje, a kdy se znovu uvede do provozuschopného stavu je doslova ve hvězdách.
„Plošina pro imobilní občany je v provozu,“ řekla ředitelka úřadu.

„Stejné problémy mají vůbec všichni, kdo mají problémy s chůzí. Překonat schodiště je potíž i pro lidi s francouzskými holemi, a tak můžeme být občas svědky, jak úředník s poplatníkem řeší úřední záležitosti v hale v přízemí. Nevím jak komu, mně to připadá ostudné,“ pokračovala Rymešová.
„Máme zřízené přepážkové pracoviště a jednací místnost v přízemí budovy, která je určena k vyřizování záležitostí veřejnosti i v neúřední dny, takže jakékoliv vyřizování záležitostí klientů na chodbě nepřichází v úvahu,“ uvedla ředitelka Junková.

Invalidní lidé na Chebsku mají své zkušenosti s tím, že pokud se chtějí někam dostat, musí se ohlásit telefonem nebo čekat, až si je někdo před úřadem vyzvedne.

Například peněžní ústavy si zdravotně handicapovaní nevybírají podle poskytovaných služeb, ale podle přístupu. „Člověk si nemůže vybrat banku. Například ta ve Sládkově ulici v Chebu je absolutně nepřístupná,“ poznamenal před časem Tomáš Harant, chebský občan pohybující se na vozíku.
Mariánskolázeňská radnice vyřizuje záležitosti klientů na chodbě. „Výtah nebude,“ konstatoval vedoucí odboru investic Městského úřadu Mariánské Lázně Petr Řezník. „Stálo by to radnici velké finanční prostředky a v tuto chvíli by to byly zbytečné náklady, protože budeme budovat novou radnici v areálu nové Chebské. Tam již bude bezbariérový přístup a výtah. Vše tak, aby to vyhovovalo platným normám,“ vysvětlil. Do konce července by mělo být hotové výběrové řízení na využití areálu nové Chebské. V zadání se počítá i s budovou nového městského úřadu.

To radnice ve Františkových Lázních se pustila do budování bezbariérového přístupu. Doteď si vozíčkář zazvonil, před úřad vyběhla referentka a vlastními silami pomohla klientovi překonat schody před vstupem.

Autor: Nataša Šmatová

Místo události:
7.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Amatérští autoři z celé země píšou do krajské knihovny

Svátek naturální kulturistiky a fitness si užili fanoušci v hotelu Thermal, kde byl na pořadu ICN European Natural Cup 2017 v naturální kulturistice a fitness.
48

PODÍVEJTE SE: Naturální kulturistika pohltila Thermal

Strážníci zadrželi hledaného muže

Cheb – Strážníci z Chebu zadrželi hledanou osobu.

Z kapsy mu ukradla plnou peněženku

Cheb – Velmi hbité ruce má nejspíš třicetiletá žena z Chebu – patrně ale asi trochu jinak, než si původně myslel šofér, který se s ní dal na parkovišti do řeči…

Na tržnici byly padělky za čtyři miliony

Cheb – Kabelky, peněženky, pásky nebo třeba peněženky patří ke zbožím, které se stále často padělá. Důkazem je i poslední zátah karlovarských celníků z minulého týdne na tržnici Asia Dragon Bazar na Svatém Kříži u Chebu.

Energie porazila Vsetín a dál vládne soutěži

Karlovy Vary - Energie nastoupila proti Vsetínu oslabená o další ofenzivní oporu, když k dlouhodobě zraněným Balánovi a Rachůnkovi přibyl Ondra Beránek. I tak se ale radovala z vítězství 3:0.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení