Chebští středoškoláci ve středu 18. června odjeli do Bratislavy, aby se v průběhu tří dnů setkali se známými a významnými osobnostmi Slovenské republiky. Tato akce má již osmnáctiletou tradici a na vše dohlíží organizátor akce profesor dějepisu chebského gymnázia Miroslav Stulák. Program se jen hemžil zajímavými lidmi z různých odvětví, nemohla samozřejmě chybět politika, natož pak sport, tím to výčet okruhů rozhodně nekončil.

Ještě v den příjezdu do slovenské metropole přišel do luxusního hotelu Arcadia v historickém centru Bratislavy, kde se všechna setkání konala, reprezentant slovenské hokejové reprezentace a hráč kanadsko-americké NHL Miro Šatan. Samozřejmě ne ledajaký. Na mistrovství světa v roce 2002 táhl slovenský národní tým coby kapitán a zcela určitě nejen kvůli tomu je u našich východních sousedů velmi populární. Svou první sezonu v 1. lize odehrál ještě za federace. Vzpomenul i své úplné začátky, jak už po páté hodině ráno jezdil autobusem z rodné obce do Topolčan na hokejové tréninky, jak ho podporoval otec a matka, také to, proč upřednostnil hokej před fotbalem. Otázky studentů ho přivedly až k česko-slovenskému derby. Tyto zápasy přirovnal k souboji bratrů a trochu „pohrozil“, že občas mladší bratr, čili Slovensko, přeroste staršího, což měl být samozřejmě český tým, a dá mu, co proto. Citací slovenských fanoušků zakončil otázku vzájemných zápasů: „Je jedno, jak na mistrovství světa dopadnete, jen porazte Čechy!“

Dalším hostem ze sportovní sekce byl Ladislav Kuna, bývalý československý reprezentant ve fotbale a nejlepší fotbalista Československa roku 1969. Za rozehraného Eura 2008 muselo zcela přirozeně mnoho otázek směřovat k fotbalovému svátku a také k neúspěchu českého národního týmu na turnaji. Nutno dodat, že prakticky každá slovenská celebrita, sportovec i nesportovec, fandil Čechům, dokonce i na hokejovém mistrovství věřili více nám než Slovákům. Po našem nešťastném vypadnutí dosadil Laco Kuna do role svého favorita nizozemský výběr.

Ján Čapkovič, taktéž bývalý fotbalový reprezentant a Král ligových střelců roku 1972, besedoval s Chebany. Přiznal se, že si klidně vsadí, teď momentálně samozřejmě na nic jiného než na Euro 2008. Pochlubil se úspěchy ve své zálibě, čímž je rybaření. Jeho největším úlovkem byl sedmikilový kapr a čtyřkilová štika.

Sportovní kvarteto, které si udělalo čas na besedu, doplnil bývalý hokejový reprezentant Karol Fako a vicemistr Evropy z roku 1959. Tato bývalá hokejová hvězda se dodnes věnuje hokeji jako trenér a stále zvládá ukázat, jak pořádně vystřelit a pohrát si s pukem. Nikdy nezapomene na svou první cestu za velkou louži, neboť tam jel roku 196O na olympijské hry. Pobavil ho tehdy rozhovor s Američany, kteří netušili, kde je ČSR, a pletli si nás s Jugoslávií, ovšem jen do okamžiku, kdy se českoslovenští reprezentanti zmínili o Praze. Nezná prý mnoho současných českých hokejistů, ale Jaromíra Jágra ano a právě on je jeho oblíbeným hokejistou současnosti. V Kanadě letos fandil Čechům, což nikoho ze studentů už nepřekvapilo. O našem hokeji se vyjádřil slovy: „Mám rád český hokej, hraje se hlavou.“

Slovenskou politickou scénu přišli reprezentovat hned dva ministři – vnitra a obrany. Ministr vnitra Robert Kaliňák vedl se studenty velmi otevřenou diskuzi, ve které překročili pomyslné hranice politiky. Ministr navštěvuje a kontroluje instituce, které pod jeho pravomoci spadají, jen bez ohlášení. Není to ovšem z důvodu, aby je nachytal při lelkování, ale kvůli tomu, že nemá rád ceremonie, kterým by se v případě předčasného ohlášení nevyhnul. Chválil změny u policie ČR, líbí se mu nápis „pomáhat a chránit“, nový design aut a dobrým nápadem shledává také nákup nových aut. To vše vidí jako krok kupředu, protože to policistům zvýší sebevědomí, které si tudíž nebudou muset zvyšovat jinou cestou. Přiznal, že hokej sleduje, pokud na to má vůbec čas, pouze na ČT, protože tam se dozví pravdu o tom, jak vlastně slovenský národní hokejový tým hraje.

Ministra vnitra vystřídal ministr obrany Jaroslav Baška. Jemu položené otázky se týkaly mimo jiné USA, respektive prezidentských voleb v USA. Podle něj se politika této supervelmoci změní společně se změnou hlavy státu. Dostal ale také otázky týkající se nás a našich slovenských přátel, především vojáků. Původem úspěchů československých vojáků ve vojenských misí je podle něj kvalitně a precizně odvedená práce každého z nich a samozřejmě zlaté ručičky.

Hojně zastoupeni byli herci. Nejznámějším z nich byl u nás velmi populární Marián Labuda, nejmladším Tomáš Maštalíř, jedinou ženou Zuzana Fialová a velice otevřeným společníkem v diskuzích Vladimír „Ady“ Hajdu. Každý z nich je velmi oblíbenou a populární osobou na Slovensku. A každý působil jinak.
Upřímná, milá, bez jakýchkoliv zábran, bez problémů říct velmi otevřeně svůj názor, ať už na nějaký film, či nějakého herce, byla Zuzana Fialová. Její sláva bleskurychle narostla, když tančila v Lets Dance, ve kterém se protančila až na vítěznou pozici. Oblíbila si rumbu a passo doble. Vůbec se jí nelíbila další taneční soutěž Bailando, nikoliv však z důvodů konkurenčních, ale protože jí to připadá jako zneužívání emocí. Kromě toho, že sama ráda sportuje, věnuje se hlavně jachtingu a lyžování, je vášnivým fanouškem hokeje, fotbal tolik nemusí. Rozhodně si nemyslí, že je popularita příjemná, už tři roky nedává žádné rozhovory, protože zkrátka a jednoduše nepotřebuje být v novinách, dělá vše pro to, aby její syn nebyl hercem, což se jí prý velmi dobře daří.

Velice milá byla beseda s Mariánem Labudou. Mnoho otázek se točilo o filmu Jiřího Menzela Vesničko má středisková a Roming. Určitě každý zná nejslavnější hlášky alespoň z prvního jmenovaného filmu, u některých z nich prozradil, jak vznikly. Většinou tomu bylo tak, že je Zdeněk Svěrák někde zaslechl a použil je. Velmi se spřátelil s Bolkem Polívkou při natáčení Romingu, protože spolu trávili několik týdnů i dvanáct hodin denně, během kterých si stihli popovídat prakticky o všem. Je toho názoru, že každý umělec by měl mít celkový přehled, aby nevypadal trapně. Za talenty slovenského herectví označil Zuzanu Fialovou a Tomáše Maštalíře, který byl také na seznamu hostů.

Tomáš Maštalíř je velmi mladý herec, letos, pár dní před setkání se studenty, získal ocenění Talent roku 2007, tuto cenu získala v prvním ročníku této ankety také Zuzana Fialová. Tomáš Maštalíř nepochází z herecké rodiny, přesto ho rodina v tomto cílu a snu vždy podporovala, definitivně se pro tuto práci rozhodl na gymnáziu a rozhodně ji nedělá jen kvůli penězům, má ji rád. Filmový žánr, který nemá rád, je sci-fi, i když dodává, že to rozhodně musí být zajímavé natáčet. Je alergik, a proto nenávidí topol. A aniž by si to uvědomoval a dělal to účelně, sprcha a káva před představením je takovým jeho malým rituálem.

Velice oblíbený a známý herec Ady Hajdu se v poslední době stáhnul z hlavních rolí na divadle, které má ovšem neskutečně rád, a více se věnuje televizi. Mrzí ho to, ale dělá to kvůli zdraví. Největší ostudu zažil, když mu během hry odešlo 650 diváků ze 700. Důvodem, proč se dal na herectví, byla atraktivní spolužačka z devátého ročníku a jeho prvním představením byla příšerná písnička, ale jemu to tehdy jako herectví nepřišlo, nýbrž jako hraní. Jeho asi největší vadou, kterou si už uvědomil, je, že cokoliv dělá, dělá naplno, což ho nakonec stojí mnoho sil. „Být mladý není problém, ale zkuste zestárnout.“ prohodil, když mluvil o svým životním stylu a současných zdravotní problémech, které ho tíží především kvůli rodině.

Dva osamělé ostrůvky své profese byli kardiochirurg Viliam Fischer a trnavský arcibiskup Ján Sokol. Druhý jmenovaný v loňském roce oslavil neuvěřitelných 50 let kněžské práce, což je velice neobvyklé, proto se také domnívá, že má právo jít do důchodu. Je katolík a jakožto katolický kněz se vzdal své vlastní rodiny, aby se mohl věnovat všem. Studentům prozradil recept, jak být šťastný v manželství. O radikální víře kteréhokoliv náboženství si myslí, že je to bláznivé. „Bůh pravil: ´Nezabiješ´“ a „Život je třeba chránit od početí až do smrti.“ to je asi nejvýstižnější odpověď na otázky potratu, euthanasie a trestu smrti.

Kardiochirurg Viliam Fischer, který jako první na Slovensku úspěšně provedl transplantaci srdce, byl velmi nadějným fotbalistou, dosahoval skvělých výkonů, hrával s Masopustem za dorosteneckou reprezentaci, ale přestože byl kondičně na stejné úrovni jako on, chyběla mu však přesnost, díky které byl Masopust lepší. A tak se dal na medicínu. Přítomným mladíkům prozradil tajemství moudré ženy: „Moudrá žena vás vždycky nechá prvního, ale vy nikdy nebudete první.“ Má velice kladný vztah ke kouření, což ovšem neznamená, že by byl vášnivým kuřákem, nýbrž to, že díky kouření získává více pacientů. Těm lidem, kteří by se na jeho operačním stole nikdy objevit nechtěli, doporučuje dodržovat pitný režim, sportovat, jíst zdravě.

Na závěr pobytu v Bratislavě zhlédly studenti divadelní hru Měsíc na vesnici (kde hráli např. Zuzana Kronerová, Miroslav Noga) při které téměř plakali smíchy. Herci sklidili standing ovation. Dalším silným zážitkem pro studenty bylo také setkání se zrakově postiženými dětmi na internátě v bratislavské čtvrti Karlova Ves. Ať si každý mladý člověk z Chebu odvezl z Bratislavy jakýkoliv zážitek, myslím si, že na něj určitě bude dlouho vzpomínat.

(Veronika Bolgáčová)