VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chebští studenti se v Bratislavě setkali s osobnostmi

Cheb - Čekali na ně herci, sportovci, politici i malí kamarádi z internátní školy pro nevidomé a slabozraké

1.7.2008
SDÍLEJ:

Návštěva v internátní škole pro nevidomé a slabozraké dětiFoto: Foto: archív chebského gymnázia

Chebští středoškoláci ve středu 18. června odjeli do Bratislavy, aby se v průběhu tří dnů setkali se známými a významnými osobnostmi Slovenské republiky. Tato akce má již osmnáctiletou tradici a na vše dohlíží organizátor akce profesor dějepisu chebského gymnázia Miroslav Stulák. Program se jen hemžil zajímavými lidmi z různých odvětví, nemohla samozřejmě chybět politika, natož pak sport, tím to výčet okruhů rozhodně nekončil.

Ještě v den příjezdu do slovenské metropole přišel do luxusního hotelu Arcadia v historickém centru Bratislavy, kde se všechna setkání konala, reprezentant slovenské hokejové reprezentace a hráč kanadsko-americké NHL Miro Šatan. Samozřejmě ne ledajaký. Na mistrovství světa v roce 2002 táhl slovenský národní tým coby kapitán a zcela určitě nejen kvůli tomu je u našich východních sousedů velmi populární. Svou první sezonu v 1. lize odehrál ještě za federace. Vzpomenul i své úplné začátky, jak už po páté hodině ráno jezdil autobusem z rodné obce do Topolčan na hokejové tréninky, jak ho podporoval otec a matka, také to, proč upřednostnil hokej před fotbalem. Otázky studentů ho přivedly až k česko-slovenskému derby. Tyto zápasy přirovnal k souboji bratrů a trochu „pohrozil“, že občas mladší bratr, čili Slovensko, přeroste staršího, což měl být samozřejmě český tým, a dá mu, co proto. Citací slovenských fanoušků zakončil otázku vzájemných zápasů: „Je jedno, jak na mistrovství světa dopadnete, jen porazte Čechy!“

Dalším hostem ze sportovní sekce byl Ladislav Kuna, bývalý československý reprezentant ve fotbale a nejlepší fotbalista Československa roku 1969. Za rozehraného Eura 2008 muselo zcela přirozeně mnoho otázek směřovat k fotbalovému svátku a také k neúspěchu českého národního týmu na turnaji. Nutno dodat, že prakticky každá slovenská celebrita, sportovec i nesportovec, fandil Čechům, dokonce i na hokejovém mistrovství věřili více nám než Slovákům. Po našem nešťastném vypadnutí dosadil Laco Kuna do role svého favorita nizozemský výběr.

Ján Čapkovič, taktéž bývalý fotbalový reprezentant a Král ligových střelců roku 1972, besedoval s Chebany. Přiznal se, že si klidně vsadí, teď momentálně samozřejmě na nic jiného než na Euro 2008. Pochlubil se úspěchy ve své zálibě, čímž je rybaření. Jeho největším úlovkem byl sedmikilový kapr a čtyřkilová štika.

Sportovní kvarteto, které si udělalo čas na besedu, doplnil bývalý hokejový reprezentant Karol Fako a vicemistr Evropy z roku 1959. Tato bývalá hokejová hvězda se dodnes věnuje hokeji jako trenér a stále zvládá ukázat, jak pořádně vystřelit a pohrát si s pukem. Nikdy nezapomene na svou první cestu za velkou louži, neboť tam jel roku 196O na olympijské hry. Pobavil ho tehdy rozhovor s Američany, kteří netušili, kde je ČSR, a pletli si nás s Jugoslávií, ovšem jen do okamžiku, kdy se českoslovenští reprezentanti zmínili o Praze. Nezná prý mnoho současných českých hokejistů, ale Jaromíra Jágra ano a právě on je jeho oblíbeným hokejistou současnosti. V Kanadě letos fandil Čechům, což nikoho ze studentů už nepřekvapilo. O našem hokeji se vyjádřil slovy: „Mám rád český hokej, hraje se hlavou.“

Slovenskou politickou scénu přišli reprezentovat hned dva ministři – vnitra a obrany. Ministr vnitra Robert Kaliňák vedl se studenty velmi otevřenou diskuzi, ve které překročili pomyslné hranice politiky. Ministr navštěvuje a kontroluje instituce, které pod jeho pravomoci spadají, jen bez ohlášení. Není to ovšem z důvodu, aby je nachytal při lelkování, ale kvůli tomu, že nemá rád ceremonie, kterým by se v případě předčasného ohlášení nevyhnul. Chválil změny u policie ČR, líbí se mu nápis „pomáhat a chránit“, nový design aut a dobrým nápadem shledává také nákup nových aut. To vše vidí jako krok kupředu, protože to policistům zvýší sebevědomí, které si tudíž nebudou muset zvyšovat jinou cestou. Přiznal, že hokej sleduje, pokud na to má vůbec čas, pouze na ČT, protože tam se dozví pravdu o tom, jak vlastně slovenský národní hokejový tým hraje.

Ministra vnitra vystřídal ministr obrany Jaroslav Baška. Jemu položené otázky se týkaly mimo jiné USA, respektive prezidentských voleb v USA. Podle něj se politika této supervelmoci změní společně se změnou hlavy státu. Dostal ale také otázky týkající se nás a našich slovenských přátel, především vojáků. Původem úspěchů československých vojáků ve vojenských misí je podle něj kvalitně a precizně odvedená práce každého z nich a samozřejmě zlaté ručičky.

Hojně zastoupeni byli herci. Nejznámějším z nich byl u nás velmi populární Marián Labuda, nejmladším Tomáš Maštalíř, jedinou ženou Zuzana Fialová a velice otevřeným společníkem v diskuzích Vladimír „Ady“ Hajdu. Každý z nich je velmi oblíbenou a populární osobou na Slovensku. A každý působil jinak.
Upřímná, milá, bez jakýchkoliv zábran, bez problémů říct velmi otevřeně svůj názor, ať už na nějaký film, či nějakého herce, byla Zuzana Fialová. Její sláva bleskurychle narostla, když tančila v Lets Dance, ve kterém se protančila až na vítěznou pozici. Oblíbila si rumbu a passo doble. Vůbec se jí nelíbila další taneční soutěž Bailando, nikoliv však z důvodů konkurenčních, ale protože jí to připadá jako zneužívání emocí. Kromě toho, že sama ráda sportuje, věnuje se hlavně jachtingu a lyžování, je vášnivým fanouškem hokeje, fotbal tolik nemusí. Rozhodně si nemyslí, že je popularita příjemná, už tři roky nedává žádné rozhovory, protože zkrátka a jednoduše nepotřebuje být v novinách, dělá vše pro to, aby její syn nebyl hercem, což se jí prý velmi dobře daří.

Velice milá byla beseda s Mariánem Labudou. Mnoho otázek se točilo o filmu Jiřího Menzela Vesničko má středisková a Roming. Určitě každý zná nejslavnější hlášky alespoň z prvního jmenovaného filmu, u některých z nich prozradil, jak vznikly. Většinou tomu bylo tak, že je Zdeněk Svěrák někde zaslechl a použil je. Velmi se spřátelil s Bolkem Polívkou při natáčení Romingu, protože spolu trávili několik týdnů i dvanáct hodin denně, během kterých si stihli popovídat prakticky o všem. Je toho názoru, že každý umělec by měl mít celkový přehled, aby nevypadal trapně. Za talenty slovenského herectví označil Zuzanu Fialovou a Tomáše Maštalíře, který byl také na seznamu hostů.

Tomáš Maštalíř je velmi mladý herec, letos, pár dní před setkání se studenty, získal ocenění Talent roku 2007, tuto cenu získala v prvním ročníku této ankety také Zuzana Fialová. Tomáš Maštalíř nepochází z herecké rodiny, přesto ho rodina v tomto cílu a snu vždy podporovala, definitivně se pro tuto práci rozhodl na gymnáziu a rozhodně ji nedělá jen kvůli penězům, má ji rád. Filmový žánr, který nemá rád, je sci-fi, i když dodává, že to rozhodně musí být zajímavé natáčet. Je alergik, a proto nenávidí topol. A aniž by si to uvědomoval a dělal to účelně, sprcha a káva před představením je takovým jeho malým rituálem.

Velice oblíbený a známý herec Ady Hajdu se v poslední době stáhnul z hlavních rolí na divadle, které má ovšem neskutečně rád, a více se věnuje televizi. Mrzí ho to, ale dělá to kvůli zdraví. Největší ostudu zažil, když mu během hry odešlo 650 diváků ze 700. Důvodem, proč se dal na herectví, byla atraktivní spolužačka z devátého ročníku a jeho prvním představením byla příšerná písnička, ale jemu to tehdy jako herectví nepřišlo, nýbrž jako hraní. Jeho asi největší vadou, kterou si už uvědomil, je, že cokoliv dělá, dělá naplno, což ho nakonec stojí mnoho sil. „Být mladý není problém, ale zkuste zestárnout.“ prohodil, když mluvil o svým životním stylu a současných zdravotní problémech, které ho tíží především kvůli rodině.

Dva osamělé ostrůvky své profese byli kardiochirurg Viliam Fischer a trnavský arcibiskup Ján Sokol. Druhý jmenovaný v loňském roce oslavil neuvěřitelných 50 let kněžské práce, což je velice neobvyklé, proto se také domnívá, že má právo jít do důchodu. Je katolík a jakožto katolický kněz se vzdal své vlastní rodiny, aby se mohl věnovat všem. Studentům prozradil recept, jak být šťastný v manželství. O radikální víře kteréhokoliv náboženství si myslí, že je to bláznivé. „Bůh pravil: ´Nezabiješ´“ a „Život je třeba chránit od početí až do smrti.“ to je asi nejvýstižnější odpověď na otázky potratu, euthanasie a trestu smrti.

Kardiochirurg Viliam Fischer, který jako první na Slovensku úspěšně provedl transplantaci srdce, byl velmi nadějným fotbalistou, dosahoval skvělých výkonů, hrával s Masopustem za dorosteneckou reprezentaci, ale přestože byl kondičně na stejné úrovni jako on, chyběla mu však přesnost, díky které byl Masopust lepší. A tak se dal na medicínu. Přítomným mladíkům prozradil tajemství moudré ženy: „Moudrá žena vás vždycky nechá prvního, ale vy nikdy nebudete první.“ Má velice kladný vztah ke kouření, což ovšem neznamená, že by byl vášnivým kuřákem, nýbrž to, že díky kouření získává více pacientů. Těm lidem, kteří by se na jeho operačním stole nikdy objevit nechtěli, doporučuje dodržovat pitný režim, sportovat, jíst zdravě.

Na závěr pobytu v Bratislavě zhlédly studenti divadelní hru Měsíc na vesnici (kde hráli např. Zuzana Kronerová, Miroslav Noga) při které téměř plakali smíchy. Herci sklidili standing ovation. Dalším silným zážitkem pro studenty bylo také setkání se zrakově postiženými dětmi na internátě v bratislavské čtvrti Karlova Ves. Ať si každý mladý člověk z Chebu odvezl z Bratislavy jakýkoliv zážitek, myslím si, že na něj určitě bude dlouho vzpomínat.

(Veronika Bolgáčová)

Místo události:
1.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Ostatní úředníci 17 360 Kč

Ostatní úředníci jinde neuvedení Referent/ka odboru správy majetku a investic. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17360 kč, mzda max. 26110 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Sportovní 9, 351 34 Skalná. Pracovní poměr na dobu neurčitou (se zkušební dobou). Nástup možný od 15.8.2018 nebo dle dohody. Pracovní doba: Po+St (7:00-11:00 h, 12:00-17:00 h), Út+Čt (7:00-11:00 h, 11:30-15:00 h), Pá (7:00-11:00 h, 11:30-14:30 h). Požadujeme: znalost agendy pronájmu, prodeje, odkupu a směny nemovitého majetku, znalost v oblasti správy majetku a znalost geometrických plánů, orientace v katastru nemovitostí, znalost právních předpisů souvisejících se správou majetku obce, znalost práce na PC, dobrá komunikativnost, důslednost, spolehlivost, pečlivost, řidičský průkaz sk. B. Nabízíme: osobní příplatek, příplatek na dovolenou, příplatek na oběd, jednorázové ošatné. Kontakt pro zájemce: telefonicky (volat Po-Pá 7:00-15:00 h) anebo e-mailem.. Pracoviště: Město skalná, Sportovní, č.p. 9, 351 34 Skalná. Informace: Marie Hrnčálová, +420 354 594 920.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 24 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Kuchař/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: příprava teplých a studených pokrmů. Prac.doba: PO-NE dle plánu směn, krátký/dlouhý týden, 12ti hod.směny (06:00-18:00).Nabízíme: náborový příspěvek 10000 Kč, služební byt, finanční benefit na sport a kulturu, zvýhodněnou personální stravu, vstupenky do Aquafora. Veškeré další informace rádi sdělíme na tel.: 737 281 175.. Pracoviště: Františkovy lázně imperial a.s., Dr. Pohoreckého, č.p. 151, 351 01 Františkovy Lázně. Informace: Simona Beirauová, +420 737 281 175.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 15 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel Řidič/ka mezinárodní dopravy. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 19000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Místo výkonu práce: území ČR, Německo (dle zakázek). Pracovní poměr na dobu určitou (6 měsíců s 3-měsíční zkušební dobou) - poté možné převedení na dobu neurčitou. Požadujeme: řidičský průkaz sk. C+E, profesní průkaz výhodou (možnost dodělat), praxe vítána. Nabízíme: prémie, telefon. Kontakt pro zájemce: telefonicky (následná osobní schůzka proběhne na adrese Podhradská 3, 350 02 Cheb).. Pracoviště: Bauer logistic s.r.o. -001, 350 02 Cheb 2. Informace: Monika Bauerová, +420 737 728 289.

Výroba - Výroba Správci objektů 25 000 Kč

Správci objektů Domovníci správci domu. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Přijmeme pracovníka/ci na pozici správce/kyně budov. Náplní práce je komunikace s dodavateli služeb, zařizování údržby, oprav a revizí ohledně (budovy + stroje). Požadujeme praxi na obdobné pozici, aktivní přístup k práci a samostatnost. Nabízíme zajímavou různorodou práci, pružnou pracovní dobu (Po-Pá, pevný základ 8:00-14:00 h), celou řadu zaměstnaneckých výhod a odměn za zadané úkoly, příspěvek na stravné (stravenky), příspěvek na dopravu, zvláštní prémie.. Pracoviště: Astos machinery a.s., Selbská, č.p. 2746, 352 01 Aš 1. Informace: Eva Karešová, +420 774 407 012.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Chcete pracovat? Volných míst je tolik, že by to neměl být problém

Ilustrační foto

Kraj usiluje o obnovení balneologického ústavu

Kynžvart bude středem Evropy

Lázně Kynžvart - Kostýmované prohlídky připomenou období, kdy byl zámek Kynžvart místem setkávání diplomatů z celé Evropy.

Školní spoj ve stromě a kosení jako české tchai-ťchi: zhlédněte videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 13. až 15. července 2018.

Triumf po dvaceti letech. Francouzi přestříleli Chorvaty a jsou mistry světa

Dokázali to. Dva roky po neúspěšném finále mistrovství Evropy se francouzská parta probila k úspěchu. Tým Didiera Deschampse potvrdil v gólově bohatém finále roli papírového favorita a Chorvatsko porazil 4:2. Jejich výhra se však neobešla bez kontroverzí.

Císařské lázně balancují nad propastí, oprava už je nezbytná

Karlovarský kraj – Ještě během filmového festivalu se do Císařských lázní sjížděly osobnosti na ty největší a nejskvělejší párty, které zde pořádaly partnerské společnosti MFF.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT