VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasiči v Karlovarském kraji poplatky vybírat nechtějí

Chebsko - Hasiči v Karlovarském kraji o poplatcích neuvažují

22.8.2008
SDÍLEJ:

V posledních dnech jsou hasiči velice často přivoláváni k likvidaci obtížného hmyzu. Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

Obyvatele Chebska vyplašily zprávy o tom, že hasiči budou zpoplatňovat výjezdy, které bezprostředně nesouvisí s ohrožením života.
Likvidace vosího roje by tak mohla volajícího přijít až na osm tisíc korun.
Hasiči v Karlovarském kraji o tomto opatření ale neuvažují, pokuty za porušení předpisů vybírají už dnes. Jiné poplatky zavádět nehodlají.
„Znamená to snad, že když zavolám hasiče, že se mi na domě usídlil vosí roj, budu za to platit?“ divil se Jan Bursík z Chebu. „Pokud vím, už se o tom mluvilo, ale zatím se nic neplatí,“ dodal.
„Kdyby se skutečně stalo, že si budou hasiči za své výjezdy účtovat peníze, hrozilo by i to, že si lidé raději zkusí poradit sami,“ přidal se Jan Sova z Chebu. „Ale to by mohlo potom hrozit klidně i úrazem nebo něčím vážnějším, než jen shořelá tráva na zahrádce. Lidé jsou neustále bez peněz, a volání hasičů by si rozmysleli,“ řekl své mínění.

„K této problematice přistupují kraje různě,“ poznamenal mluvčí hasičů Karlovarského kraje František Petr. „My například používáme sankce velmi výjimečně. Máme šikovné operátory, kteří mají značné místní znalosti a dokáží už v průběhu hovoru posoudit, do jaké míry se jedná o reálné nebezpečí. Pokud se týká například vos, jestliže jsou v místě, kde nikoho neohrožují, doporučí operátor volajícímu firmu a dokonce mu dá i telefonní číslo, kam si má zavolat,“ vysvětlil a uvedl příklad: „Třeba pokud bude na silnici olejová skvrna a my k ní nepojedeme, můžeme očekávat, že se stane dopravní nehoda.“
Stejný přístup hasiči volí i u zabouchnutých dveří od bytů. „Když kupříkladu volá stará babička, že si zabouchla dveře, jak byste ji chtěli postihovat? Navíc by tím klesla prestiž hasičů.“ Ta je podle výzkumů veřejného mínění pořád vysoká. Lidé mužům v uniformách hasičů důvěřují.

„Pochopitelně postihujeme dareby, kteří třeba pálí kabely a nebezpečný odpad. Navíc se blíží podzim, doba pálení odpadu ze zahrádek. Když nás někdo zavolá, že se někde kouří, nezkoumáme, zda má obec nějakou místní vyhlášku o pálení na zahrádkách. Zkontrolujeme především, jestli dotyčný dodržuje požární bezpečnostní předpisy a nebo jestli nepálí nebezpečné látky. V případě porušení předpisů hrozí viníkovi pokuta až pětadvacet tisíc korun,“ sdělil mluvčí. Podnikatelům hrozí pokuty mnohem vyšší.

Autor: Nataša Šmatová

Místo události:
22.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Psychoterapeutický stacionář v ostrovské nemocnici.

Denní psychoterapeutický stacionář funguje jeden rok. Je jediný v kraji

Jaroslav Krajc v akci.

VOLBY 2017: Na Chebsku žádný vážný problém nenastal

Horní Hrad pod palbou

Horní Hrad - Poslední velká akce před nástupem zimy čeká návštěvníky Horního Hradu na Karlovarsku už tento víkend.

Do Chebu míří Snow film festival

Cheb - Špičkové filmy o zimních sportech a dobrodružství. To bude další ročník Snow film festivalu, který se i letos uskuteční v chebské Čtenářské kavárně Joker.

VOLBY 2017: Zapisovatelka? I ta má u voleb zodpovědnost

Cheb - Ve volební komisi je důležitou součástí nejen její předseda, ale také zapisovatelka. Například Olga Gregoridesová z Chebu, dělá zapisovatelku při volbách již několik let. Jak sama říká, v jejím volebním okrsku číslo 17 v Májové ulici, se za poslední léta nic závažného nestalo.

Psi i jejich páni se dobře baví při nové hře Hoopers

Chebsko - Štěňata, dospělí psi, voříšci nebo šampioni, ti všichni mohou propadnout novému sportu, který pochází z Ameriky a Holandska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení