Více než devět tisíc korun dostala chebská knihovna na nákup zvukových knih pro slabozraké a nevidomé. Pracovníci již musejí nakupovat knihy ve formátu mp3. Magnetofonové kazety se již nevyrábějí.

„Dostali jsme 8 471 korun jako výtěžek z prosincového benefičního koncertu chebského sboru Špalíček,“ sdělila vedoucí chebské knihovny Marie Mudrová. „Díky chebským paličkářkám jsme získali sedm set korun.“ Jaký záměr pracovníci s financemi mají? „Za peníze chceme nakoupit zvukové knihy,“ vysvětlila vedoucí knihovny. V současné době má knihovna pro slabozraké a nevidomé k dispozici přibližně pět set titulů na magnetofonových kazetách a sto dvacet na kompaktních discích. Jeden titul v mp3 stojí přibližně 150 korun.

Od ministerstva kultury získala chebská knihovna ještě grant na přehrávače zvukových knih ve formátu mp3. „Museli jsme zakoupit ty, které našim klientům vyhovují. To znamená především to, aby se ve chvíli, kdy přeruší zvukovou stopu, nevrátila nahrávka na začátek,“ vysvětlila vedoucí. Oba přístroje mají slabozrací vypůjčené, aby se s novou technikou naučili pracovat.

Již před rokem uspořádali v chebské knihovně přednášku pro slabozraké a nevidomé o formátu mp3. „'Empétrojky' mají asi deset výhod a jednu jedinou nevýhodu,“ uvedl na přednášce ředitel tiskárny a knihovny pro nevidomé Bohdan Roule. „Lidé si mohou nechat nahrát knihu na flash disk. Tam se jich vejde podle paměti hned několik. Nespornou výhodou toho také je, že od knihovníků neuslyšíte, že je záznam vypůjčený. Digitální nahrávka totiž není závislá na nosiči.“