Vysoké teploty vylákaly desítky lidí na koupaliště. Řada z nich ale řeší dilema. Není voda závadná?
Kromě přehradní nádrže Skalka, ve které je už tradičně kvůli vysoké koncentraci sinic vyhlášen zákaz koupání, je ve všech sledovaných vodních nádržích na Chebsku voda vhodná ke koupání.

„Já už nevěřím ani vodě v Jesenici. Raději si připlatím a zajedu i s rodinou na koupaliště v německém Waldsassenu,“ uvedla Dana Lukášková z Chebu.
„Chodíme se i s přítelkyní koupat na Jesenici do Dřenice. Nikdy jsme tam neměli s vodou žádný problém,“ řekl Pavel Pokorný z Chebu.
Zatímco voda v Jesenické přehradě je v dobrém stavu, nedá se to samé říct o Skalce. Tento stav Chebanům vadí. Řada z nich bydlí na sousedním sídlišti nebo zde má chaty. Situace ale hned tak lepší nebude.

Krajský úřad a společnost Povodí Ohře začínají s pokusy, které mají najít způsob, jak šíření sinic omezit.
„V minulosti se tato situace řešila aplikací modré skalice, která na krátkou dobu sice sinice z nádrže odstranila, ale na druhou stranu zamořila prostředí nádrže mědí,“ uvedl mluvčí společnosti Povodí Ohře Jan Svejkovský.
Aplikace nových preparátů se má provádět v ohraničených klecích nebo prostorech, jako je zátoka. „Zmíněné pokusy mají zjistit, jaké zásahy povedou k eliminaci sinic v nádrži efektivní cestou bez nepříznivého vlivu na životní prostředí,“ dodal mluvčí. Po jejich vyhodnocení se teprve bude moci přistoupit ke konkrétním opatřením.