Obyvatelé Lubů budou moci přes hraniční přechod konečně také vozidlem. Ačkoliv byl přechod Luby–Wernitzgrün otevřený roku 1995, do současné doby sloužil jen propěší turisty.

Slavnostní otevření nové komunikace se uskuteční již v sobotu 9. srpna od 14. 30 hodin. Stane se tak u příležitosti čtrnáctých Hraničních slavností. Ty opět pořádá město Luby a sousední německý Erlbach. „Pásku by měl slavnostně přestřihnout hejtman Karlovarského kraje Josef Pavel,“ uvedl starosta Lubů Karel Kubeš.

A jaký program letos tradiční akce přinese?
Hraniční slavnosti začínají v sobotu 9. srpna od čtrnácti hodin v prostoru hraničního přechodu. Slavnost jako každoročně zahájí Schalmeienkapelle z Wernitzgrünu.
Děti bude po dobu akce bavit čaroděj Mandragor. Pro nejmenší jsou také přichystaná tři loutková divadla, jízda na koních a opět všechny pobaví Jonny Künzel z Německa. Na Hraničních slavnostech samozřejmě nemohou chybět historické traktory, které každoročně návštěvníci obdivují. O dobrou zábavu se také postarají dvě kapely – Saldo Band a Mariánskolázeňská Pětka. Program sobotou nekončí. V deset hodin v neděli se na lubském hřišti koná turnaj žen v kopané. V neděli od 14 hodin vystoupí v kostele svatého Ondřeje mezinárodní komorní soubor Sebastian Trio. Přátelský zápas staré gardy mezi Luby a Erlbachem začne na hřišti v 15 hodin.

Akce je dotačně pokrytá z Česko–německého fondu budoucnosti.