Mezi nejnebezpečnější úseky silnic patří na Chebsku mezi motoristy nejznámější křižovatka u Zátiší u Františkových Lázních, u čerpací stanice Ono směrem k Jesenici a esíčko před Antonínovou Výšinou směrem na Aš. Nejen, že si stěžují řidiči, ale potvrzuje to i to i chebská policejní mluvčí Martina Hrušková.

Právě tyto silnice byly už dějištěm několika dopravních nehod, nezřídka smrtelných. „Mnohokrát jsem by svědkem kolize právě na křižovatce u Ona,“ řekl chebský řidič Jaroslav Chlouba.

„Mě osobně se nezdá, že by byla natolik nepřehledná, spíš je to všechno zaviněné neukázněností řidičů. Ta u Františkových Lázní je také nějaká začarovaná. Co je dost nebezpečné, je přechod pro chodce, který je u této křižovatky. Divím se, že se ještě nestalo nic žádnému chodci, protože tudy řidiči projíždějí jako šílenci a málokdo dá chodcům přednost.“

Ústřední automotoklub České republiky (ÚAMK) v těchto dnech zveřejnil mapu nebezpečných úseků po celé České republice.
„Mapu dáváme dohromady podle počtu úmrtí a zranění na desetikilometrových úsecích,“ sdělil Karel Pospíšil z ÚAMK.
„Viděli jsme, že je to v Evropě běžná věc, proto jsme se připojili k projektu Eurorap,“ řekl. Po této první etapě, která určila nejhorší silnice, následuje další.

Po cestách celé republiky bude jezdit vozidlo, které bude vyhodnocovat i další kritéria. Těmi jsou například viditelnost, rozhled, kvalita povrchu vozovky, smyklavost a další. „Do konce příštího roku by to mělo být hotové,“ dodal Pospíšil. Silnice poté dostanou označení hvězdičkami. Maximální počet bude pět hvězdiček.

Ve svém snažení oslovil ÚAMK rovněž kraje a Policii ČR. „Právě oni mají statistiky, bez kterých bychom to dohromady nedali,“ poznamenal Pospíšil.
Jak doufá, dostanou se hvězdičková značení do podvědomí lidí.

Hodnotit se budou dálnice, rychlostní silnice a silnice první třídy, i když se spousta smrtelných dopravních nehod stává na silnicích druhé a třetí třídy. Hodnotit i je by ale byl kvůli jejich hustotě nadlidský úkol.


Dopravní odborníci zveřejnění mapy nepřeceňují, uznávají ale, že vliv na bezpečnost silničního provozu může mít.