Mají strážníci v Chebu kontrolovat chodce, cyklisty nebo motoristy? Na tom se Chebané neshodnou. Hlavně ať kontrolují a pokutují někoho jiného.
„Při poslední kontrolní akci jsme se zaměřili na majitele psů, zda dodržují městskou vyhlášku,“ uvedl ředitel chebské městské policie Jiří Šmolík. Hlídky tak sledovaly zda lidé venčí své čtyřnohé miláčky na vodítcích a uklízí po nich jejich výkaly.
„Pro pejskaře to vůbec nedopadlo dobře. Rozdali jsme spoustu pokut. Nejhorší to bylo na Spáleništi, v Komenského ulici a v areálu krajinné výstavy,“ dodal Šmolík.

Kontrolní akce se ale u majitelů psů setkala s odporem. Plnit povinnosti vyplývající z vyhlášky se jim vůbec nechtělo. „Nejhorší problémy byly s důchodkyněmi. Hlídek se ptaly, jestli nemají nic jiného na práci,“ povzdechl si Šmolík. Strážníci se tak od pejskařů dozvěděli spoustu stížností na cyklisty, nezvedené děti, německé turisty, nepořádek u popelnic nebo špatně parkující motoristy. Vlastní přestupky se ale pejskaři snažili co nejvíce zlehčovat.

„Platím městu spoustu peněz na poplatku ze psa, tak proč mám ještě platit pokutu,“ rozčiloval se jeden postarší muž ze sídliště v Hrnčířské ulici. „Navíc je můj pejsek zvyklý venčit se na volno. Na vodítku si vůbec neuleví. Tak co mám dělat,“ neskrýval svou zlost.
Další majitelé psů jsou zase přesvědčeni, že si z nich strážníci udělali snadný terč.
„Pejsek je můj věrný společník. Je malý a hodný. Určitě by nikoho nepokousal. Přece ho nebudu trápit na vodítku,“ nechala se slyšet chebská seniorka Anna Mašková. „Strážníci by se měli více zaměřit na cyklisty, kteří jezdí hlava nehlava v parcích nebo po chodnících nebo na prostitutky. Těch jsou zase plné ulice,“ navrhla.

Cyklisté se zase brání, že oni přece po chodnících jezdí s nejvyšší mírou ohleduplnosti, ale chodci jsou ti nezodpovědní, kteří jim překážejí v cyklotrasách.

A chodci? Ti jsou přesvědčeni o své vlastní beztrestnosti, a pokud přecházejí křižovatky na červenou, tak i o nesmrtelnosti.

„Lidé si na naše kontrolní akce stěžují. Naší povinností je ale dbát na dodržování zákonů a městských vyhlášek. Navíc svými kontrolami reagujeme na připomínky a podněty občanů,“ zdůraznil Šmolík.

Největší problém je podle něj v tom, že lidé neznají zákony a vyhlášky, kterými se mají řídit. Zákon o silničním provozu znají jen řidiči. Například cyklisté při kontrolách dělají, jako kdyby se jich vůbec netýkal. Přitom když vyjedou na silnice nebo místní komunikace, jsou okamžitě účastníky dopravního provozu. Kontroly pak považují za zbytečnou persekuci.

„Jakmile lidem v některé oblasti povolíme, tak toho okamžitě začnou využívat,“ povzdechl si Šmolík.
„Teď o prázdninách ale budeme podobné kontrolní akce provádět častěji. Nejen na cyklisty nebo majitele psů. Dohlédneme také na chodce nebo chování zahraničních turistů,“ slíbil Šmolík.

Jejich pozornosti neujde také chování návštěvníků nejrůznějších restaurací nebo klubů. Právě na ně je v teplém letním počasí nejvíce stížností kvůli hluku a rušení nočního klidu.