VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obec Drmoul se stále rozrůstá

Drmoul - Vladislava Chalupková říká: „Dva roky jsou strašně krátká doba na to, aby mohl člověk v kladném slova smyslu hodnotit svou práci“

2.12.2008
SDÍLEJ:

VLADISLAVA CHALUPKOVÁ je ve funkci starostky Drmoulu dva roky. Před tím se věnovala školství – dvanáct let pracovala jako ředitelka místní školy. Foto: DENÍK/ Václava Simeonová

Deník tentokrát zavítal do obce Drmoul. Ten se rozprostírá v nadmořské výšce 659 metrů nad mořem na Plánské plošině na samém okraji pohoří Českého lesa. Obec leží vzdušnou čarou 3,5 kilometrů jihozápadně od Mariánských Lázní. Má rozlohu 638 hektarů, z toho 179 hektarů tvoří lesy. V Drmoulu je víc než 270 rodinných domků s přibližně 850 obyvateli. Obcí prochází hlavní silnice z Chebu do Plzně – ta je zároveň jedním z největších problémů. Vladislava Chalupková přiblížila, jaké je, být zde starostkou.

Narodila jste se v Drmoulu?
Ne, narodila jsem se v Mariánských Lázních. Přistěhovala jsem se do obce asi před dvaceti lety. Vedla nás k tomu touha bydlet v rodinném domku někde v klidném prostředí. Drmoul už tehdy byl jednou z nejhezčích vesnic v okolí. V té době jsem zde také začínala učit na základní škole.

Jak dlouho jste ve funkci starostky?
Starostkou jsem dva roky, první volební období.

A vaše předchozí povolání?
Předtím jsem pracovala dvanáct let jako ředitelka základní školy v obci.

Co vás vedlo k tomu, abyste se pustila do politiky?
Možná touha po změně – vlastní. Dokázat si, že člověk dovede i něco jiného. Svou roli v rozhodnutí možná hrála i trochu únava ze školství.
Velikou roli ale hrál fakt, že jsem byla občany oslovená, abych to zkusila. Bez toho bych se asi do politiky sama nepustila. Asi bych si na to netroufla.

Funkci starostky tedy vykonáváte dva roky. Co pokládáte za největší úspěchy?
Dva roky jsou strašně krátká doba na to, aby mohl člověk v kladném slova smyslu hodnotit svou práci. Ale dalo by se říct, že úspěchem je třeba to, že věci, které minulé zastupitelstvo vyjednalo, jsme dokončili.

Naopak – je podle vás nějaký úkol, který byste ještě měla splnit?
Velikým tématem je samozřejmě stavba obchvatu obce Drmoul. Provoz je tady opravdu hrozný a lidé už jsou znechucení. Málokdo už věří tomu, že se to podaří. Ale v současné době už máme územní rozhodnutí, které nabylo právní moci. Doufáme, že slib, který Ředitelství silnic a dálnic dalo, splní.
V obci je ale vždy co zlepšovat. Potřebovali bychom několik komunikací kompletně opravit. Obec se rozrůstá, takže s tím je spojeno, že stavební stroje způsobují nepříjemnosti lidem, kteří zde již bydlí. Musím doufat, že budou trpěliví.
Někteří občané kritizovali opravu fasády místního kostela, která se prováděla, když sněžilo.
Minulý rok jsme získali dotaci od Krajského úřadu na dokončení opravy místní kaple. Už můj předchůdce vyjednal rekonstrukce střechy a vnitřku. První nabídky na opravu fasády jsme nemohli akceptovat. Poté jsme dostali návrh vysokého sponzorského daru, takže jsme na něj čekali. Finance jsme ale nedostali. Stáli jsme tedy před úkolem dodělat práci za určitých podmínek, abychom nemuseli dotace vracet. Bohužel nás překvapilo počasí. Nicméně si myslím, že se to podařilo.

Autor: Václava Simeonová

Místo události:
2.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Ilustrační fotografie.

OTÁZKA PRO: Jana Kuchaře, starostu Františkových Lázní

Nebyli to migranti. V lázních se ubytovali pouze pracanti

Mariánské Lázně - „Máme tady uprchlíky,“ tato věta se šířila v posledních dnech na sociální síti. Mariánské Lázně vyděsil vyšší počet cizinců, kteří se objevili v budově bývalé úšovické školy. Podle města i majitele objektu ale nejde o migranty, ale o rumunské zaměstnance, kteří pracují v průmyslové zóně Bory.

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Přepadení seniorky mladíkovi nevyšlo, tak šel vykrást auto

Cheb - Pěkné kvítko asi bude osmnáctiletý mladík. Ten během jednoho dne stihl přepadnout seniorku a ještě vykrást auto.

Denní psychoterapeutický stacionář funguje jeden rok. Je jediný v kraji

Ostrov - Denní psychoterapeutický stacionář už téměř rok funguje v ostrovské nemocnici. Vysoce odborné a specializované pracoviště, které je jediné svého druhu v Karlovarském kraji, rozšiřuje ambulantní péči o pacienty potýkající se s různými psychickými problémy a nemocemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení