Výrobky, které vytvoří členové žandovského klubu přátel, si neodnášejí domů. Rozhodli se, že budou pomáhat.

„Začali jsme se věnovat novému projektu,“ uvedla jedna ze členek Klubu přátel Dolního Žandova Miroslava Trepková. „Není to ale náš původní nápad. Inspirovali jsme se v Chebu u žen, které se věnují paličkování.“ Na vítání vánočního stromu začali upozorňovat na své výtvory. „Ten, kdo si něco u nás koupil, přispěl.“ Celá část totiž putuje na místní mateřskou školu. „Utržili jsme téměř 3800, korun“ řekla Trepková. „Při každé větší akci, kterou obec pořádá, bychom rádi toto zopakovali.“

Vedení školky za finance koupí hračky či pomůcky pro děti.

„Naše činnost tím dostává hlubší smysl,“ vysvětlovala Miroslava Trepková. Zajímavostí je fakt, že materiál, ze kterého členové žandovského klubu přátel dárečky vyrábějí, si musejí sami koupit. Nejen, že tedy za své výrobky nic nedostanou, ještě obětují také své finance.
Zájemci si tedy na rozsvěcení vánočního stromku v Žandově mohli koupit proutěné misky či džbánky, ponožky na dárky, vyšívaná přáníčka, voňavé polštářky, nebo ručně šité látkové medvídky.

Podobné nápady se lidem podle malé ankety Deníku líbí.
„Znám mnohé důchodce, kteří pouze sedí u televize a nadávají,“ řekla dvaatřicetiletá Jaroslava Němcová z Chebu. „O to víc, když si uvědomíte, že do toho projektu investují nejen svůj čas, ale také finance. A to i přes to, že důchodci nemívají nikterak velký měsíční příjem. Myslím, že by se ze členů žandovského klubu přátel měli vzít příklad mnozí lidé. V dnešní době už se jen málokdo totiž dovede obětovat pro někoho jiného – navíc v případě, že tím nevydělává miliony,“ dodala.