VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasičský sbor v Hranicích existuje 140 let

Hranice - Požár v pracovní době znamená problém, zaměstnavatelé nechtějí dobrovolníky pouštět

15.4.2009
SDÍLEJ:

SBOR dobrovolných hasičů v Hranicích oslavil na konci loňského roku již 140. výročí založení. Foto: DENÍK/ Nataša Šmatová

Historie Sboru dobrovolných hasičů v Hranicích sahá až do roku 1868.

Důvodem jeho vzniku byl 24. června 1868 požár ve Studánce, kterému padlo za oběť pět domů a tím zůstalo několik rodin bez střechy nad hlavou. Téhož roku v létě lehl popelem statek č. 117 v Rossbachu, kde uhořel švec, který na statku bydlel. Toto neštěstí vedlo k zamyšlení místních mužů, zvláště pak továrníka Karla Hartensteina a Gustava Müllera o založení místního hasického sboru. Dle prvních záznamů vznikl oběžník, kde místní muži svým podpisem stvrdili souhlas se vstupem do sboru.

K dispozici měli jednu stříkačku. Ta potřebovala k obsluze větší počet mužů. Obec ji pořídila v roce 1850. Hasiči měli k dispozici pár obyčejných žebříků a hasických háků. Hasický domeček se toho času nacházel na náměstí naproti později postavené lékarně.

První velitel Karel Hartenstain dal pokyny k činnosti hasičů a jako první nutnost se ukázalo pořízení ruční stříkačky s větším počtem hadic. Jak ale hasiči zjistili, nevešla se jim do původní hasičárny a tak musel být postaven druhý hasický domek na dolním konci náměstí. Tam byla později zřízena první hasická zbrojnice s věží. 30. července 1893 začal slavit sbor dobrovolných hasičů 25. výročí a 12. krajský hasičský den.

V roce 1894 byla opět na řadě volba nového velitele sboru. Byl vybrán muž z řady hasičů jménem Johann Mühling. V roce 1899 pan Mühling z důvodů drobných nedorozumění odstoupil. Za necelý rok převzal velení vrchní pan učitel Adam Müller, pak velení opět převzal pan Mühling. Velel nepřetržitě do roku 1929. Od roku 1906 do roku 1929 byl pan Mühling také členem krajského hasičského sboru, kde také každoročně prováděl inspekce hasičského sboru v okrese Aš.

V roce 1900 přispěl k rozšíření výbavy sboru mechanický žebřík zn. Magirus, který měřil 12 metrů. Tímto bylo vybavení na tuto dobu skoro dokonalé.
První světová válka 1914 – 1918 dala hasičskému sboru velkou ránu. Protože všichni vyškolení aktivní hasiči byli postupně odveleni jeden po druhém. Hrstka starších hasičů zůstala, ti se starali a udržovali přístroje v pohotovostním stavu. Druhá světová válka způsobila všude opět mezery v řadách hasičů, jelikož byli povoláni do války. Musely vzniknout mládežnické hasičské jednotky.

V současné době působí na místě starosty sboru Petr Štrunc.

„Sbor má v součané chvíli 36 členů,“ představil. „Ve výjezdové jednotce je 11 mužů.“
Město Hranice přispívá každoročně částkou 130 tisíc korun na provoz hasičů. „Letos je to víc, asi 200 tisíc korun, protože se mluvilo o výměně plechových vrat za shrnovací,“ řekl Štrunc.

Co se týká výstroje, všichni členové mají nové oblečení. „Jen nováčci dostanou starší,“ smál se Štrunc.
Ve výbavě zbrojnice je Tatra, nově opravená, Trambus a Avie. Tatru dostal SDH od ašských profesionálů, ale musel ji nechat rekonstruovat. Částečně si chlapi poradili sami.

„Dostali jsme stotisícovou dotaci, za kterou jsme nechali udělat nástřik barvou,“ doplnil hasičský starosta.

Problém, se kterým se ale hasiči potýkají, je ten, že je zaměstnavatelé neradi uvolňují na zásahy v pracovní době. „Podle mě by to mělo být uzákoněno,“ poznamenal Štrunc. „Když hoří přes den a my jsme v práci, prostě k zásahu nejdeme,“ uvedl.
V listopadu loňského roku si hranický sbor připoměl již 140. výročí založení. Oslavy trvaly celý den a představila se nejen stará garda z Hranic, ale také mladí z okolních obcí.“Jsme druhý nejstarší sbor v České republice,“ pochlubil se Štrunc.

Autor: Nataša Šmatová

Místo události:
15.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Ilustrační fotografie.

OTÁZKA PRO: Jana Kuchaře, starostu Františkových Lázní

Nebyli to migranti. V lázních se ubytovali pouze pracanti

Mariánské Lázně - „Máme tady uprchlíky,“ tato věta se šířila v posledních dnech na sociální síti. Mariánské Lázně vyděsil vyšší počet cizinců, kteří se objevili v budově bývalé úšovické školy. Podle města i majitele objektu ale nejde o migranty, ale o rumunské zaměstnance, kteří pracují v průmyslové zóně Bory.

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Přepadení seniorky mladíkovi nevyšlo, tak šel vykrást auto

Cheb - Pěkné kvítko asi bude osmnáctiletý mladík. Ten během jednoho dne stihl přepadnout seniorku a ještě vykrást auto.

Denní psychoterapeutický stacionář funguje jeden rok. Je jediný v kraji

Ostrov - Denní psychoterapeutický stacionář už téměř rok funguje v ostrovské nemocnici. Vysoce odborné a specializované pracoviště, které je jediné svého druhu v Karlovarském kraji, rozšiřuje ambulantní péči o pacienty potýkající se s různými psychickými problémy a nemocemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení