Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Všechno je v lidech, říká starosta Křižovatky

Křižovatka - Vedení Obecního úřadu v Křižovatce se podařilo zajistit vodovod v Nové Vsi

17.2.2009
SDÍLEJ:

Jan Strachota, starosta obce Křižovatka na ChebskuFoto: DENÍK/ Nataša Šmatová

Tento týden se Deník vypravil do Křižovatky. Dnes přinášíme v našem seriálu U vás na návštěvě rozhovor se starostou Křižovatky Janem Strachotou. Ten říká, že všechno je především o lidech a život na vesnici si nemůže vynachválit.

Pane starosto, jak dlouho jste ve funkci?
Šest let, od podzimu 2002.

Co jste splnil ze svých slibů za dobu, kterou jste na radnici? Co jste stihl a nestihl?
Hlavní věc, která se povedla, je změna ve stylu a fungování obecního úřadu. Otevřeli jsme dveře občanům, kteří můžou kdykoli přijít s problémem a v rámci možností jim pomůžeme. Druhá důležitá věc, která se podařila, je změna v nastavení rozpočtu a toku financí s cílem minimalizovat provozní náklady nejen samosprávy. Finance jsme vložili do příprav projektů, které v současné době realizujeme a snažíme se tak vytvářet kvalitní prostřední pro život u nás na venkově.

Je něco, na co lidé v Křižovatce dlouhodobě poukazují?
Byl tu dlouhá léta nevyřešený problém s dodávkou pitné vody do Nové Vsi. Tato obec je spádovou obcí Křižovatky. V roce 2006 se nám podařil vodovod vybudovat a tím zajistit základní potřebu obyvatelům obce. Každý určitě zažil chvilkový výpadek dodávky vody a jaké mu v momentě nastaly potíže. Těch si obyvatele Nové Vsi zažili opravdu dost. Jinak, i jako v ostatních obcích, máme problém s kvalitou místních komunikací, které se snažíme postupně obnovovat. V roce 2008 se nám podařil zrealizovat projekt „Obnova veřejného prostranství před kostelem sv. Kateřiny v obci Křižovatka“ podpořený Evropským zemědělským fondem pro rozvoj venkova a státním rozpočtem České republiky ve výši 3 220 998 korun. Výsledkem projektu je kompletně zrekonstruovaná komunikace v centru obce a náves před kostelem s doplněnou parkovou úpravou.

Máte vlastní internetové stránky?
Obecní internetové stránky máme zřízené ve spolupráci s Karlovarským krajem, který nám zajišťuje jejich správu. Máme tam jen nutné věci. Do budoucna by každý návštěvník našich stránek měl získat více informací o dění v obci. Snad se nám podaří najít mezi námi nadšence, který se bude o stránky starat a plnit je informacemi a galerií fotek.

Sledují místní občané veřejný život? Účastní se zasedání zastupitelstva?
Jak kdy. Záleží na tom, co se projednává. Kdo se jednání nezúčastní, tak o informace nepřijde, protože se je obratem dozví v místní hospodě, obchodě, nebo z úřední desky. Myslím si, že na vsi se jen tak nic nezatají.

Když se podíváme na veřejný život, jaké akce se pro lidi pořádají? Scházejí se občané Křižovatky?
V obci máme několik spolků, které se aktivně starají nejen o sportovní, ale i kulturní a společenský život. Působí zde Tělovýchovná jednota Křižovatka, fotbalisté – SK ZD Křižovatka, Sbor dobrovolných hasičů Křižovatka a Místní organizace rybářského svazu. Většina spolků se prolíná, protože sdružuje stejné členy, kteří se společně starají o zajištění a obnovu svěřeného majetku. Tělovýchova se stará o nově zrekonstruovanou tělocvičnu a dětské hřiště, hasiči o hasičskou zbrojnici a místní hřbitov a fotbalisté o fotbalové hřiště a veřejné osvětlení. V tomto období začínáme tuto sobotu 21. února dětským maškarním, následuje Masopust 24. února, potom stavění máje, dětské dny, turnaje v malé kopané, hasičské závody, Václavská zábava, Mikulášská, důchodcovská a Silvestr. V minulosti jsme měli problém s pořádáním takových akcí, protože jsme neměli prostor ke společnému setkávání. Na konci roku 2007 jsme dokončili kompletní rekonstrukci kulturního sálu a nyní už nám nic nebrání pořádat veselice. Pro venkovní posezení máme k dispozici terasu před fotbalovými kabinami, nebo nově vystavené Zpívající altány na dětském hřišti v Křižovatce i Nové Vsi, které pokřtíme při letošním stavění máje. Všem těm, kteří se starají o dění v obci, i těm, kteří společnou věc podporují, chci touto cestou poděkovat.

Už má Křižovatka připravený rozpočet na letošní rok?
Rozpočet pro letošní rok ještě nemáme hotový, vyčkáváme, jaké budou příjmy. Ale když to vezmu zhruba, máme ročně asi tři miliony korun. Záleží i na tom, kolik peněz dostaneme z dotačních titulů.

Autor: Nataša Šmatová

Místo události:
17.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

V Teplé budou mluvit o čokoládě

Ilustrační foto

Stávka: Lékaři i lékárníci protestují

Tasili zbraň. A tajní policisté jsou teď proto trestně stíhaní

Karlovy Vary, Plzeň – Kauza tajných policistů, kteří se zbraní v ruce ohrožovali řidiče v Plzni, protože je bliknutím upozornil na to, že se na silnici vozem pohybovali riskantně, má další pokračování.

Red Bull Air Race: Karlovarský pilot Kopfstein v Masters Class v TOP5

Karlovy Vary – Paráda, paráda a ještě jednou paráda. Karlovarský pilot Petr Kopfstein ve službách Teamu Spielberg si řádně užil závěrečný podnik Red Bull Air Race 2017.

Vzácné poklady na vlastní oči

Zámek Kynžvart - Honosnou šavli knížete Metternicha, rozsáhlou numismatickou sbírku, kroniku města Chebu a mnoho dalších vzácných pokladů mohou vidět návštěvníci zámku Kynžvart.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení