VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Historie kynžvartského zámku sahá až do 16. století

Lázně Kynžvart - Kynžvartský zámek patří k nejkrásnějším památkám v republice

9.2.2009
SDÍLEJ:

Zámek KynžvartFoto: Chebský deník/Petr Przeczek

Dějiny dnes často navštěvovaného zámku Kynžvart sahají až do renesančních dob, konkrétně do druhé poloviny 16.století. Tehdy nechali majitelé kynžvartského panství, pánové z Cedvic, postavit nedaleko svého hradu útulnější obranou tvrz. Neužili si ji však dlouho. Protože se aktivně účastnili stavovského povstání, byl jim po prohrané bitvě na Bílé hoře veškerý majetek, včetně renesanční tvrze, zabaven. Když po bitvě na Bílé Hoře získalo celé kynžvartské panství pět synovců trevírského kurfiřta a arcibiskupa Lothara Metternicha, odkázal jim strýček celou svou rozsáhlou knihovnu. Přestože byla její značná část během války ztracena, stala se základem kynžvartské zámecké knihovny, která dnes patří k nejvýznamnějším šlechtických knihovnám v České republice. Obsahuje přes 12 000 titulů, 160 vzácných rukopisů a 230 prvotisků, čímž se řadí mezi jednu z největších sbírek prvotisků u nás.

„V této době se na zámku dokončuje výstavba studijního depozitáře, na jaře by mělo být hotovo,“ poznamenal kastelán zámku Miloš Říha.
První přestavby se zchátralá renesanční tvrz dočkala na konci 17.století, kdy si hrabě Philipp Emmerich Metternich nechal na jejím místě postavit honosnější barokní zámek. Metetrenichové ho navštěvovali jen sporadicky, neboť většinu času trávili na svých panstvích v německém Porýní. V letošním roce ze zámek dočká zápisu na seznam Evropského kulturního dědictví Unesco.

„Doufám, že to bude ještě v tomto pololetí,“ doufá kastelán.
Zámek je vyhledávaný také jako místo pro svatby. Ty se konají nejen na zámku, ale i v lesní kapli v zámeckém parku. Každoročně se také v Kynžvartu scházejí studenti z okolních zemí a pracují společně na údržbě parku.

„Už se dlouho chystám, že zámek navštívím, ale zatím jsem tu ještě nebyla. Určitě to letos napravím,“ řekla Hana Kováčová z Chebu.

Autor: Nataša Šmatová

Místo události:
9.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Ilustrační fotografie.

OTÁZKA PRO: Jana Kuchaře, starostu Františkových Lázní

Nebyli to migranti. V lázních se ubytovali pouze pracanti

Mariánské Lázně - „Máme tady uprchlíky,“ tato věta se šířila v posledních dnech na sociální síti. Mariánské Lázně vyděsil vyšší počet cizinců, kteří se objevili v budově bývalé úšovické školy. Podle města i majitele objektu ale nejde o migranty, ale o rumunské zaměstnance, kteří pracují v průmyslové zóně Bory.

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Přepadení seniorky mladíkovi nevyšlo, tak šel vykrást auto

Cheb - Pěkné kvítko asi bude osmnáctiletý mladík. Ten během jednoho dne stihl přepadnout seniorku a ještě vykrást auto.

Denní psychoterapeutický stacionář funguje jeden rok. Je jediný v kraji

Ostrov - Denní psychoterapeutický stacionář už téměř rok funguje v ostrovské nemocnici. Vysoce odborné a specializované pracoviště, které je jediné svého druhu v Karlovarském kraji, rozšiřuje ambulantní péči o pacienty potýkající se s různými psychickými problémy a nemocemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení