Obec Mnichov byla dříve známým městem. Mohlo se třeba pyšnit vařečným právem, díky kterému bylo ve městě téměř sto pivovarců. Kromě toho se zde pořádaly obilní trhy. O obchodníky ve městě nouze nebyla.

V historických pramenech se také dozvídáme, že dalším lákadlem byl zázračný obraz svatého Siarda, který byl nalezený ve zřícenině staré kaple. V současné době je tomu spíš naopak. I přes to se ale i v Mnichově píše kronika.

„Přede mnou se kronice věnoval pán, podle kterého tvořili kroniku lidé široko daleko,“ uvedl Ladislav Bělina, knihovník a kronikář. „Jenže po revoluci se jí už nikdo nevěnoval, takže z té doby tam žádné informace nebyly.“ Ladislav Bělina se tedy pokusil něco dohledat a dopsat. „To byl vlastně hlavní důvod, proč jsem s tím začal. Trápilo mě, že si kroniky nikdo nehledí,“ řekl. „Snažíme hledat čím dál starší věci. Problém ale je, že mnoho starých dokumentů je psaných ve švabachu, takže je to složité. Zvlášť, když jej neovládám,“ dodal kronikář. Možnosti, jak něco nového zjistit, ale jsou.

„Některé informace získáváme například od rodáků z Mnichova,“ vysvětlil starosta Mnichova Jiří Křenčil. „Ti zde naposledy byli asi před třemi lety.“ Kromě kulturních událostí se do kroniky nezapisují příliš povzbudivé zprávy. „Dost mě mrzelo, že nás loni třikrát vykradli,“ řekl starosta. „Zloději se podívali do úřadu, márnice a pak i do garáží za úřadem.“