Nevelkou obec Nebanice znají v současné době milovníci koní na celém světě. Soutěže spřežení, které se tu pravidelně konají, jsou součástí Světového poháru.

Nebanice se tak řadí po bok takovým kolbištím, jako je anglický Windsor nebo americká Ocala. Každého, kdo se do Nebanic vydá, musí zaujmout velké množství koní na pastvinách v okolí obce. „Jezdecký oddíl v Nebanicích vznikl už v roce 1974,“ uvedla už před časem chovatelka Eva Šimáčková. Největší rozmach chovu a sportovní činosti nastal v polovině osmdesátých let. Tehdy se v Nebanicích objevily klisny ze státního statku Benešov, které položily základy nebanickému chovu. Ve stejné době se zde začaly jezdit i soutěže spřežení.

„Věnujeme se nejen vrcholovému sportu, ale také začínajícím jezdcům. Téměř celý rok se u nás na kolbišti něco děje,“ dodala Eva Šimáčková. Nebaničtí koně i jezdci se pravidelně objevují na nejlepších místech v chovatelských soutěžích.
Snad největší diváckou podívanou v Nebanicích jsou soutěže spřežení. Jedná se vždy o třídenní akci, kterou už navštěvují tisíce diváků z Čech i zahraničí.