Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak Nový Kostel získal své jméno

NOVÝ KOSTEL - Další díl seriálu článků z Nového Kostela na Chebsku

9.11.2008 1
SDÍLEJ:

Kostel sv. Kříže v Novém Kostele na ChebskuFoto: DENÍK/ Petr Przeczek

Obec Nový Kostel byla založená v 17. století. Svůj název získala zajímavým způsobem.

„Kostel, který v obci stojí, není původní,“ vysvětloval starosta Oto Teuber. „Zprvu tady byla jen kaplička u hospody.“ V té době byla většina místních lutheránského vyznání „Katolíci byli v Chlumu svaté Máří. A protože v blízkosti naší obce onemocněl syn z bohaté katolické rodiny, nechali ho zaopatřit v Chlumu. Chlapec se zázrakem uzdravil. A proto, že se o něj starali katolíci, tak zde rodina nechala postavit kostel, malá kaplička se zbourala,“ popisoval starosta. V roce 1776 byl kostel zvětšený a farnosti byly přidány další obce. Protože kostel byl oproti kostelu v Křižovatce nový, začalo se říkat obci Nový Kostel. Tento kostel Povýšení svatého Kříže nebyl ušetřen přírodní katastrofy. V v roce 1845 zapálil blesk věž kostela. Při požáru shořely varhany a zvony se roztavily. Kostel byl obnovený a v roce 1884 se na věži objevily hodiny.

K obci se váže pověst o správci kláštera ve Valdsasích, který svůj život dožíval právě zde v jednom z honosných statků. K stáru si dobře uvědomoval, že majetek nenabyl právě poctivým způsobem a prosil své děti, aby vše vrátily. Nikdo jej však nebral vážně. Správce zemřel v pátek třináctého a byl pohřben na místním hřbitově. Již první noc po pohřbu přijel na hřbitov neznámý jezdec a vyvolal z hrobu nebožtíka. Mrtvý byl posazen na koně, když se při průjezdu branou zoufale zachytil jednoho ze sloupků, zřítil se ze strmé stráně k potoku. Tam jej také nalezl ráno hrobník, který hrůzou zešedivěl. Od té doby se tomuto místu říká pekelný sráz.

Autor: Václava Simeonová

Místo události:
9.11.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Záběr z kamery vozidla

Tasili zbraň. A tajní policisté jsou teď proto trestně stíhaní

Karlovarský pilot Petr Kopfstein z Team Spielberg skončil v celkovém pořadí Red Bull Air race Masters Class na pátém místě.

Red Bull Air Race: Karlovarský pilot Kopfstein v Masters Class v TOP5

Vzácné poklady na vlastní oči

Zámek Kynžvart - Honosnou šavli knížete Metternicha, rozsáhlou numismatickou sbírku, kroniku města Chebu a mnoho dalších vzácných pokladů mohou vidět návštěvníci zámku Kynžvart.

Svátek oslaví koncertem

Cheb - Vedení města Chebu chystá koncert k 99. výročí vzniku samostatného československého státu. Slavnostní koncert se uskuteční v sobotu 28. října od 19 hodin v Západočeském divadle v Chebu.

Policisté zachránili život mladé dívce

Mariánské Lázně – Čest mottu pomáhat a chránit udělali policisté Jakub Mareš a Vojtěch Procházka. Ti zachránili život třináctileté dívce.

Naši prvňáci už ve středu v Chebském deníku, představíme prvňáčky ZŠ Hazlov

Chebsko - Ve středu 18. října najdete v Chebském deníku prvňáky – ZŠ Hazlov.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení