Více než sedm set tisíc korun stála Okrouhlou oprava silnice, která byla v dezolátním stavu. „To není takový problém. Horší je, že musíme spravovat silnice, které nejsou naše,“ uvedl starosta Okrouhlé Miloslav Kadlec. „Museli jsme spravit například silnici mezi bytovkami. Ta cesta je pozemkového fondu. A další komunikace, které jsou fondu, spravujeme zadarmo. Kdybychom se měli věnovat jen svému majetku, tak máme hřiště, školku a zahradu kolem obecního úřadu,“ vyjmenoval. „Údržba dalších ploch nás stojí hodně peněz a času. Je smutné, že musíme stát takhle podporovat. Nic nám nedá a když něco převádí, tak jsou to silnice v dezolátním stavu, do kterých musíme investovat,“ posteskl si starosta.

„Ale to lidé nevidí. Ani to, že není naše veřejné osvětlení. Zprovoznili jsme ho, spravujeme ho. Také chceme vybudovat chodník k mateřské škole. To už se táhne tři roky, máme projekty a všechno připravené, ale musíme řešit pozemek. Je fondu, my ho zhodnotíme a pak si ho musíme koupit. Když plochy nebudeme udržovat, budou ležet ladem, protože nikdo nedá ani korunu.“

Jako další příklad uvedl starosta mateřskou školu. „Dali jsme do ní 400 tisíc korun jen za rekonstrukci v době, kdy ještě nebyla naše a pak jsme ji museli za 160 tisíc odkoupit, za dalších 200 tisíc jsme koupili pozemek.“
A dotace? „Nejlepší jsou podle mého názoru krajské dotace, kde nemusíme mít peníze dopředu,“ uzavřel starosta s tím, že politika státu vůči malým obcím je špatná. „U dotací z evropských fondů se zadlužíte, protože musíte mít peníze a investovat vlastní. Chcete dotace a musíte si vzít úvěr, splácíte a navíc se o ty peníze taháte.“ Touto cesto v Okrouhlé nejdou, obec se nechce zadlužovat.