VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Plesná musí počítat, na co má

Plesná - Získávání dotací je pro město složitou záležitostí, podmínek je mnoho

25.11.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Foto: archív MÚ

Město Plesná bylo písemně doloženo jako ves valdsaského kláštera již v roce 1185. Stala se korunním lénem, které nejdříve patřilo držitelům Vildštejna, dnešní Skalné. V roce 1429 byla Plesná vypálena i s kostelem. V 15. století patřila Šlikům, od nichž ji v roce 1545 koupili Viršperkové. Ti ji rozdělili jako léno na tři díly a připojili ji k Vildštejnu a Starému Rybníku, s nimiž měla společné osudy do konce feudalismu. V roce 1843 měla celá ves 160 domů a téměř 1 500 obyvatel, což se v podstatě nezměnilo ani do roku 1900, kdy byla Plesná povýšena na městys.

Plesná je nepravidelně rozložená v pahorkatém terénu na saských hranicích nad horním tokem stejnojmenné řeky. Byla zemědělskou obcí, ze které se od 18. století vyvíjelo významné textilní středisko. Postupně zde vzniklo šest velkých továren na stávkové zboží. Po první světové válce vznikly další továrny a provozovny, takže roku 1930 zde bylo 390 domů a téměř 2 900 obyvatel. Dnes má Plesná kolem 2 000 obyvatel.
Starostou je tady Miloslav Pospíšil, který, ač se nerad zmiňuje, byl dlouho spjat s místním Sborem dobrovolných hasičů (SDH). Mezi dětmi ve městě je známý spíše jako Míla. „Už od roku 1990 pro ně nepřetržitě pořádám letní tábory,“ řekl.
Jako starostu jej někteří obyvatelé chválí, jiní haní. Zejména se občanům města nelíbí rozbité chodníky a cesty. „Investujeme do věcí, které jsou pod povrchem,“ konstatoval starosta. Prioritou pro město je kanalizace, teprve potom může přijít na řadu oprava komunikací a chodníků a s tím zároveň rozvoj veřejné zeleně.

Nejdůležitější je kanalizace
„Co letos považujeme za nejdůležitější, je napojení části Šneky na kanalizaci,“ poznamenal zastupitel Bedřich Koumar. „Na projekt jsme dostali pět a půl milionu korun dotaci z ministerstva a zhruba milion sto tisíc korun z kraje. Akce začala v červenci, má být ukončena v prosinci. Realizace běží, dokončeno v termínu to bude a už dnes je podstatná část Šneků na kanalizaci napojena,“ řekl Koumar. „Město nebylo nuceno si vzít na investici žádnou půjčku, protože jsme v rozpočtu města měli na začátku letošního roku ušetřených asi čtyři a půl milionu korun, které jsme rezervovali na akce, které budou realizovány z dotačních titulů,“ upřesnil zastupitel.

Až bude kanalizace hotová, napojí se na čističku odpadních vod na šest stovek obyvatel Plesné. Náklady na kanalizaci jsou asi jedenáct a půl milionu korun, ovšem už se objevily vícenáklady, činící další milion korun.
„Co se mi ovšem zdá nelogické, že my, jako investor, dáme kanalizaci do pronájmu Chevaku, protože nemáme oprávnění k provozování čistírny odpadních vod a nejsme schopni vybrat vodné a stočné,“ poznamenal Koumar. „Naším cílem je, aby ten, kdo vybírá, se o to také staral, aby to nebylo zátěží města.“

Další akcí, která se realizuje z dotací, je chodník a město předpokládá, že se do konce roku dokončí. Náklady činí asi 550 tisíc korun. Vede z ulice 5. května do ulice Nádražní.

„Ke kanalizaci bych ještě dodal, že plánujeme odkanalizování částí Bamberk a Sibiř,“ doplnil další zastupitel Milan Sýkora. „Na část Lomnička se zatím zpracovává projekt, tam byly trochu problémy ve vlastnictví pozemků. Zemřel jeden z majitelů pozemků a kvůli dědickému řízení se všechno pozastavilo. Nevíme, jestli se s tím vejdeme do nějaké dotace,“ doplnil Sýkora.

Systém dotací je složitý
„Na akce rozvoje města a infrastruktury nám zbývá ročně asi čtyři miliony korun z dvacetimilionového rozpočtu,“ upřesnil Koumar. „My například máme v katastrofálním stavu komunikace, kterých vlastní město kolem dvaceti kilometrů a na všechno hledáme dotační tituly,“ popsal strasti investování. „Získat finance na komunikace je velice složité, do toho nechce nikdo jít a myslím si, že systém poskytování dotací je dost nešťastný. Pokud se jedná o peníze poskytované z rozpočtu republiky, dostaneme je, ale pokud se týká evropských peněz, dostaneme třeba příslib pětapadesáti procent, ale je nutné si vypůjčit, investici zafinancovat a teprve potom ty slíbené peníze dostaneme,“ popsal Koumar, jak fungují dotační tituly. Nehledě na to, že splnění všech podmínek pro získání dotace je nesmírně obtížné.

Město nyní jedná s bankovním ústavem, který nabídl Plesné úvěr do výše třiceti milionů korun, ze kterého by radnice v případě investování do dotovaných projektů šla.

Z dalších investičních akcí v Plesné jmenujme například rekonstrukci sociálního zařízení v tělocvičně. Ta přišla na sedmdesát tisíc korun a je zatím hotové pouze dámské sociální zařízení.

„Máme třeba problémy s tím, že nám v tělocvičně padá strop a budeme to muset řešit,“ řekl Bedřich Koumar. „Když jsem spočítali náklady, vyšplhali jsme se někam k šesti stům tisícům korun, ale museli jsme ustoupit, protože se nejdřív musí udělat střecha. Ovšem, když nám to začne padat na hlavu, budeme muset řešit ihned,“ dodal. Město prostě musí počítat, na co má a na co ne.

Autor: Nataša Šmatová

25.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Nebyli to migranti. V lázních se ubytovali pouze pracanti

Takto dopadla sanitka po řádění mladíka.

Další napadení záchranářů

Přepadení seniorky mladíkovi nevyšlo, tak šel vykrást auto

Cheb - Pěkné kvítko asi bude osmnáctiletý mladík. Ten během jednoho dne stihl přepadnout seniorku a ještě vykrást auto.

Denní psychoterapeutický stacionář funguje jeden rok. Je jediný v kraji

Ostrov - Denní psychoterapeutický stacionář už téměř rok funguje v ostrovské nemocnici. Vysoce odborné a specializované pracoviště, které je jediné svého druhu v Karlovarském kraji, rozšiřuje ambulantní péči o pacienty potýkající se s různými psychickými problémy a nemocemi.

VOLBY 2017: Na Chebsku žádný vážný problém nenastal

Cheb - Žádosti o přenosnou volební urnu, dotazy členů volebních komisí i různé problémy musí během voleb vyřešit volební dispečink.

Horní Hrad pod palbou

Horní Hrad - Poslední velká akce před nástupem zimy čeká návštěvníky Horního Hradu na Karlovarsku už tento víkend.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení