Centrum vodních sportů by mělo vzniknout v Pomezí nad Ohří. Brání tomu ale každoroční potíže se sinicemi na přehradě Skalka.

„Snažíme se zvelebovat prostředí v obci,“ uvedl starosta Pomezí nad Ohří Ladislav Dolhý. V obci je nová pergola, brzy bude dokončené nohejbalové hřiště, obecní restaurace je již opravená a kostel svatého Jakuba Většího – společně s přehradou je ideálním místem pro turisty. Vedení obce má také v plánu na přehradě postavit centrum vodních sportů. Kde je tedy problém? Sinice!

„Měli jsme požádáno o dotaci na kanalizaci u ministerstva životního prostředí,“ řekl starosta. Pomezí je totiž oblíbenou lokalitou chatařů. Ne všichni si ale nechávají vyvážet odpadní jímky a tak výkaly a podobně tečou do přehrady Skalka. Chvíli po zahájení sezóny je zde pak zakázané koupání. „Vybudování kanalizace by přehradě hodně ulehčilo,“ řekl starosta a dodal, že na kanalizaci visí také napojení novostaveb. Leč, dotaci obec nedostala. „Je nám to opravdu líto. Pokusíme se finance získat jinde,“ sdělil.

Pomezí nad Ohří žádalo konkrétně o čerpání financí z Programu revitalizace říčních systémů na čističku odpadních vod a kanalizaci.

„Důvodem zamítnutí je výše přiděleného objemu finančních prostředků na rok 2009, která toto neumožňuje,“ vysvětlila mluvčí ministerstva životního prostředí Eva Veverková. „Ministerstvo ovšem v dopise zároveň panu starostovi nabídlo možnosti, kam by mohl svou žádost nasměrovat.“ Mluvčí vysvětlila, že bude program revitalizace říčních systémů v roce 2010 ukončen „Ale na základě zmíněného usnesení vlády byl vytvořený prostor pro podporu stejných typů opatření v Operačním programu životní prostředí. Zde se obce mohou ucházet o dotaci.“ Dále může prý Pomezí získat dotaci i z Programu rozvoje venkova.

Ulehčení přehrady by lidé vítali už proto, že by se ve Skalce opět mohli koupat déle než jeden měsíc v sezoně.
„A pokud by se zde vybudovalo to sportovní centrum, bylo by to úplně skvělé. Alespoň bychom za takovými radovánkami nemuseli jezdit daleko,“ řekl Tomáš Schneider z Chebu.