Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

První zmínka o Poustce je ze 13. století

Poustka - Nejznámnější památkou Poustky a jejího okolí je hrad Seeberg

16.3.2009
SDÍLEJ:

Seebergské hry, slavnostní otevírání hradu Seeberg na Františkolázeňsku, přilákaly stovky návštěvníkůFoto: DENÍK/ Petr Przeczek

Obec se rozkládá v rovině, necelý kilometr od hlavní silnice z Chebu do Aše.
První písemná zmínka o Poustce pochází z roku 1275, další zprávy se objevují jen sporadicky.
Je historicky doloženo, že v 15. století v místě u rybníka stávalo hradiště. Vesnice byla vždy zemědělskou obcí. V 19. století zde bylo pět statků a několik domků pro námezdní pracovníky. V roce 1930 měla Poustka 152 obyvatel, což je přibližně stejný počet jako dnes.
Po odchodu německých obyvatel se sem začaly stěhovat české a slovenské rodiny a vzniklo zde jedno z prvních zemědělských družstev v okrese. I přes tento rozvoj obyvatelé z Poustky začali odcházet.

Teprve v sedmdesátých letech minulého století začaly Státní statky stavět byty pro své zaměstnance a opět zde začaly vznikat nové pracovní příležitosti. Vyrostly tady dva velké kravíny a Opravna zemědělských strojů. V současné době již většina obyvatel do zaměstnání dojíždí.

Poustka, sestávající původně ze dvou samostatných obcí, byla v sedmdesátých letech připojena ke středisku vyššího typu, což byly Františkovy Lázně. Po roce 1989, kdy docházelo ke vzniku nových samostatných obcí, vznikl i zde samostatný administrativní celek – obec Poustka s vlastním správním územím o výměře 694 hektarů. Během posledních šesti let získala obec několik pozemků a dílů z katastrálního úřadu v Chebu.

Součástí Poustky je i část Ostroh. V tomto území je zcela určitě nejznámější hrad Seeberg a v poslední době oživený kostel sv. Wolfganga. Hrad z 12. století je od roku 1986 v majetku Františkových Lázní a jeho správu převzalo muzeum. To také provedlo celkovou rekonstrukci hradu a v roce 1990 jej otevřelo pro veřejnost.

Kostel sv. Wolfganga je původně gotická stavba z 15. století, v 18. století byla přestavěna v barokním stylu. Už čtvrtým rokem jej spravuje obec a společně s místními občany usiluje o jeho rekonstrukci.

Autor: Nataša Šmatová

16.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Podvodník připravil stát na daních o jeden milion korun

Viktorie Zetková a Lukáš Urbánek.

Chebští tanečníci opět zabodovali

Pod obraz se zpil školák na výletě

Karlovy Vary – Neskutečných 1,85 promile alkoholu měl v krvi patnáctiletý žák deváté třídy základní školy v Mariánských Lázních, který se pod obraz zpil na výletě do Karlových Varů.

V Teplé budou mluvit o čokoládě

Teplá - Potěšení, lék i přítel, vším tím může být pro své milovníky čokoláda. A právě o ní bude přednáška Život s vášní a čokoládou. 

Stávka: Lékaři i lékárníci protestují

Karlovarský kraj - V Karlovarském kraji chybí mladí lékaři, kteří by měli zájem o praktické lékařství. A stát i té hrstce, která léčí, hází klacky pod nohy. Proto se dnes zvedla vlna odporu ve stávce proti EET a elektronickým receptům.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení