VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na rameno lidé starostovi neklepou

Poustka - Nemá smysl si na něco hrát, říká starosta Poustky/ Ostrohu Jan Ryba

10.3.2009
SDÍLEJ:

DO LOŇSKÉHO PREMIÉROVÉHO ročníku soutěže Starosta roku přihlásili obyvatelé Poustky i svého starostu Jana Rybu. Poděkovali mu tím za odvedenou práci. Foto: DENÍK/ Nataša Šmatová

Obec, která má 171 obyvatel, vede Jan Ryba. Jak sám říká, starostování nebere jako práci, ale jako poslání a jeho krédem je, že je na radnici především pro lidi.

Pane starosto, jak dlouho jste ve funkci?
Ve funkci starosty jsem od voleb v roce 2006, to znamená dva a půl roku.

S čím jste do voleb vstupoval? S jakými představami?
Určitě bych chtěl zlepšit život ve vsi. Jsme obec velice malá, která má i nízký rozpočet. Neberu to jako povolání, ale jako poslání. U voleb mělo 90 procent lidí zájem, abych to dělal a já jsem jim slíbil, že budu svou práci vykonávat co nejlépe, nejen své povinnosti. chci se hlavně postarat o lidi a přitáhnout do obce peníze. To byl dřív problém, protože jsme neměli územní plán. Teprve po jeho vypracování přišla možnost žádat o nejrůznější dotační tituly. První rok jsme si to vyzkoušeli a udělali jsme naučnou stezku, další rok jsme dokonce podali devět žádostí na dotace a sedm z toho nám jich vyšlo, takže se tady během roku 2008 nainvestovaly téměř čtyři miliony korun korun do vzhledu obce a opravy kostela. Snažíme se dotační politikou dotáhnout to, co mají větší města ve svém rozpočtu. Daňové přerozdělení obcí není zrovna velký příjem, takže malé obce se musí snažit získat peníze tímto způsobem.

Jak dáváte dohromady žádosti o dotace. Sami nebo máte firmu, která vám pomáhá?
Musím říct, že velkou pomoc mám ve finančním výboru obce. Na zpracování projektů máme samozřejmě firmu, která nám to dělá. Musím říct, že funguje velmi dobře. Každá obec žije svým vlastním životem, ale myslím si, že všude se dá žít lépe a někdo musí podmínky pro lepší žití vytvořit.

A jak se vám to daří?
Řekl bych, že lidé jsou spokojení. Nechci tím říct, že by chodili a klepali mi na rameno, ale posun oproti minulým dobám tady vidět je. Do budoucna bych chtěl, aby život pro místní obyvatele byl jednodušší, aby měli větší možnost kulturního vyžití a lepší občanské vybavenosti.

Mají obyvatelé obce připomínky k tomu, co by chtěli ještě vylepšit?
Vždy se najde někdo, kdo řekne, abychom to udělali jinak nebo že takhle je to špatně. Já jsem za to rád. I v našem Pousteckém občasníku vyzýváme občany, aby chodili na radnici nebo aby házeli do schránky své připomínky. S každým mluvím otevřeně, všechno je průhledné a transparentní. Tady nemá smysl si na něco hrát a něco schovávat, šli jsme do toho společně, zastupitelstvo vstoupilo do tohoto volebního období s určitými plány a zatím se nám všechno daří. Do konce volebního období máme rok a půl a ještě toho chceme udělat dost, máme hodně plánů.

Budete kandidovat i v dalších volbách?
Myslím, že ano. Uvidíme, jak se k tomu postaví lidé. Já tohle dělám rád, dokonce jsem kvůli tomu opustil i zaměstnání, protože si myslím, že je lepší dělat jednu práci dobře, než dvě napůl. Musím říct, že zastupitelstvo pomáhá a sluší se i poděkovat finančnímu a kontrolnímu výboru. Chtěl bych poděkovat i všem občanům, kteří se jakýmkoliv způsobem podílí na organizaci, spolupráci, na úklidu obcí. Musím říct, že na Seebergu to funguje velmi dobře, dokonce i na Poustce, kde lidé nebyli tak moc zvyklí vyloženě pomáhat. Mám tady třeba partu mladých kluků, kteří budou pomáhat odhalovat základy tvrze, je tady spousta obětavých lidí, kterým, když třeba řeknu, že potřebuji někde ořezat větve, tak bez váhání jdou. Vážím si toho, že mi lidé pomáhají při úklidu obce a všem ostatním, kteří se podílejí na zkrášlování Poustky.


Autor: Nataša Šmatová

Místo události:
10.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Ilustrační fotografie.

OTÁZKA PRO: Jana Kuchaře, starostu Františkových Lázní

Nebyli to migranti. V lázních se ubytovali pouze pracanti

Mariánské Lázně - „Máme tady uprchlíky,“ tato věta se šířila v posledních dnech na sociální síti. Mariánské Lázně vyděsil vyšší počet cizinců, kteří se objevili v budově bývalé úšovické školy. Podle města i majitele objektu ale nejde o migranty, ale o rumunské zaměstnance, kteří pracují v průmyslové zóně Bory.

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Přepadení seniorky mladíkovi nevyšlo, tak šel vykrást auto

Cheb - Pěkné kvítko asi bude osmnáctiletý mladík. Ten během jednoho dne stihl přepadnout seniorku a ještě vykrást auto.

Denní psychoterapeutický stacionář funguje jeden rok. Je jediný v kraji

Ostrov - Denní psychoterapeutický stacionář už téměř rok funguje v ostrovské nemocnici. Vysoce odborné a specializované pracoviště, které je jediné svého druhu v Karlovarském kraji, rozšiřuje ambulantní péči o pacienty potýkající se s různými psychickými problémy a nemocemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení