VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Staré Vodě chybí kulturní zařízení i hospoda

Stará Voda - Lidé se nemají kde scházet

22.4.2009
SDÍLEJ:

Eva Procházková, starostka obce Stará VodaFoto: DENÍK/ Nataša Šmatová

V obci se zhruba 470 obyvateli je trochu problém s pořádáním kulturních a společenských akcí, i když se místní spolky snaží, jak můžou.

„Obec je v obrovské nevýhodě, protože nemá ani hospodu,“ poznamenala starostka Staré Vody Eva Procházková. „Občané se nemají kde scházet a je to velký hendikep,“ uvedla.

Proto se akce konají většinou venku. „Třeba v rámci sportovních dnů. Sportovci jsou poměrně činní. Mají navázané přátelství se Slovenskem a buď jedou naši tam nebo oni sem.“

Na mnoha akcích se podílejí kromě sportovců i hasiči. „Teď už máme i hasičárnu,“ pochlubila se starostka. „Vznikla z bývalého obecního úřadu.“ Bohužel ani zde není prostor pro pořádání akcí. Je to jednopatrová budova s garážemi v přízemí a dvěma šatnami v patře. „Teď trochu vidíme šanci v tom, že jeden z místních podnikatelů tady chce vytvořit školící centrum a do budoucna by toho možná mohla využívat i obec. Centrum by mělo mít i velký sál. „Zatím je to ve fázi příprav,“ doplnila starostka.

Obyvatelé obce mají také příležitost se sejít na pálení čarodějnic nebo u vánočního stromu.
Na pálení čarodějnic se podle slov starostky podílejí především sportovci, na dětském dnu pro změnu hasiči, když přijedou se svou technikou. Většinou se to ale prolíná. „Jednou dokonce zajistili hasiči pro děti hromadu pěny, tu děti milují.“

Sportovci letos začali rekonstruovat toalety na hřišti. Obecní úřad je podpoří částkou 95 tisíc korun, hasičům obec přispěje letos sedmdesáti tisíci korunami. Peníze půjdou na opravu zbrojnice. Po mnoha letech se totiž místní hasiči dočkali. „Já působím ve sboru už od jednaosmdesátého roku a nikdy jsme neměli klubovnu,“ uvedl starosta sboru Josef Habada. Hasiči se nastěhovali do bývalého obecního úřadu. „Je tady ale práce jak na kostele, celé to je vlhké.“ Nicméně ale Habada chválí spolupráci nové starostky s hasiči. „Pořád se ptá, jestli něco nepotřebujeme.“

Sbor je zařazen v jednotce požární ochrany 5. To znamená, že zasahuje jen v katastru obce. Sbor má v současnosti 13 členů. „Bývalo nás 45, ale lidé nemají zájem se scházet. Já pamatuji, když jsem jako kluk běhal za hasičským autem. A dnes? Děti vůbec neprojevují zájem,“ posteskl si Habada.
Ve výbavě hasičů je stará IFA z roku 1976. Možná by mohlo přibýt vyřazené auto z Hasičského záchranného sboru. „Něco je v jednání, ale my jsme teď dlouho spali, když to řeknu lidově,“ poznamenal Habada.

Zázemí sportovců také není v ideálním stavu. „Je zastaralé, ale funguje,“ poznamenal Jan Kuna, předseda Tělovýchovné jednoty. Ta má asi 60 registrovaných členů, ale zhruba třicítku aktivních. „Jsme fotbalový klub, děti sem ale nechodí, dojíždí do okolních obcí. Ani nemůžeme konkurovat vybavení například ve Velké Hleďsebi, kde mají kvalitní péči o děti a hlavně sponzory.“

Tak na sportovcích ve Staré Vodě zůstává jeden turnaj malé kopané ročně, májka a jiné společenské akce. Bez kulturního zařízení to však není to pravé, i když se lidé na akce scházejí.

Autor: Nataša Šmatová

Místo události:
22.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Takto dopadla sanitka po řádění mladíka.

Další napadení záchranářů

Ilustrační foto.

Přepadení seniorky mladíkovi nevyšlo, tak šel vykrást auto

Denní psychoterapeutický stacionář funguje jeden rok. Je jediný v kraji

Ostrov - Denní psychoterapeutický stacionář už téměř rok funguje v ostrovské nemocnici. Vysoce odborné a specializované pracoviště, které je jediné svého druhu v Karlovarském kraji, rozšiřuje ambulantní péči o pacienty potýkající se s různými psychickými problémy a nemocemi.

VOLBY 2017: Na Chebsku žádný vážný problém nenastal

Cheb - Žádosti o přenosnou volební urnu, dotazy členů volebních komisí i různé problémy musí během voleb vyřešit volební dispečink.

Horní Hrad pod palbou

Horní Hrad - Poslední velká akce před nástupem zimy čeká návštěvníky Horního Hradu na Karlovarsku už tento víkend.

Do Chebu míří Snow film festival

Cheb - Špičkové filmy o zimních sportech a dobrodružství. To bude další ročník Snow film festivalu, který se i letos uskuteční v chebské Čtenářské kavárně Joker.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení