Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

K Třebeni patří několik okolních osad

Třebeň - U vás na návštěvě

30.1.2009
SDÍLEJ:

Čtrnáctý ročník Hrnčířského swingu v Novém Drahově na Chebsku zahájila kapela Cotton Gang Praha se zpěvačkou Martou MarinovouFoto: DENÍK/ Jitka Dolanská

V dnešním díle seriálu o Třebeni se budeme věnovat okolním osadám. Je jich celkem devět a o většině z nich lidé na Chebsku slyšeli.

Dvorek
Původním názvem Dvoreček u Třebeně. První písemná zmínka o něm pochází z roku 1322 a od počátku patřil městu Cheb. Po skončení poddanství, v roce 1849, se spolu se Starostí a Povodím stal součástí Skalné, ale školou a farou patřily do Třebeně. V obci je dodnes několik zajímavých statků.

Povodí
Rovněž ono se v roce 1849 stalo součástí Skalné a jako ve Dvorku i zde škola a fara patřily pod Třebeň. Dnes lidé Povodí znovu objevují a obec ožívá zejména díky rozvíjejícímu se chovu koní.

Nový Drahov
Zřejmě nejznámější a turisticky velmi oblíbená obec. Najdeme zde několik historických památek, pro jejichž jedinečnost se Drahov stal v roce 1995 vesnickou památkovou rezervací.

Chocovice
O Chocovicích existuje první písemná zmínka už v roce 1382. K Třebeni byly připojeny v roce 1850 a jako mnohé jiné i ony do Třebeně školou a farou patřily již dávno před tímto krokem. Dnes jsou Chocovice známé zejména v souvislosti se sběrným dvorem.

Horní Ves
Od roku 1700 se zde těžil vápenec, těžba skončila v roce 1915. Tato ves byla důležitou křižovatkou na trase Cheb a Adolf a z Čech do Bavor přes Chlum a Aš. Minulý rok se dostala Horní Ves do povědomí obyvatel Chebska nočním požárem v podkroví jedné ze zdejších budov.

Vokov
Osada Vokov byla již roku 1216 zapsaná jako majetek Marquarda de Walowe. V roce 1829 zde vyrostl most, na kterém se vybíralo mýtné. V roce 1882 sem byla nainstalována francisova turbína, která zásobovala elektrickou energií celou osadu.

Lesina
Zde úspěšně prosperoval místní hostinec. První zmínka o Lesině pochází rovněž ze 14. století, z roku 1332. Lesina bývala důležitou křižovatkou dopravních cest a v 60. letech 19. století se i tady vybíralo mýtné.

Lesinka
O její historii neexistují žádné záznamy. Nachází se zde velké zásoby písku.

Doubí
Jako další, bylo i Doubí připojeno k Třebeni v roce 1850. Stále vysoká hladina spodní vody dala podnět k neobvyklé stavbě, odvodňovacímu kanálu. Ten vybudovalo devět místních sedláků v roce 1845. Byl jeden kilometr dlouhý, krytý kamennými deskami a ústil do Ohře. Jeho pořízení tehdy stálo pět tisíc zlatých.

Kaolinové jezero
Nedaleko něj bývala ves Sorgen a nedaleko ní proti proudu potoka stál Föhlerův mlýn. Jezero vzniklo v důsledku těžby kaolinu a po vytěžení se jáma nechala zaplavit spodní vodou. Té je v této oblasti velmi hodně.

Autor: Nataša Šmatová

30.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Amatérští autoři z celé země píšou do krajské knihovny

Svátek naturální kulturistiky a fitness si užili fanoušci v hotelu Thermal, kde byl na pořadu ICN European Natural Cup 2017 v naturální kulturistice a fitness.
48

PODÍVEJTE SE: Naturální kulturistika pohltila Thermal

Strážníci zadrželi hledaného muže

Cheb – Strážníci z Chebu zadrželi hledanou osobu.

Z kapsy mu ukradla plnou peněženku

Cheb – Velmi hbité ruce má nejspíš třicetiletá žena z Chebu – patrně ale asi trochu jinak, než si původně myslel šofér, který se s ní dal na parkovišti do řeči…

Na tržnici byly padělky za čtyři miliony

Cheb – Kabelky, peněženky, pásky nebo třeba peněženky patří ke zbožím, které se stále často padělá. Důkazem je i poslední zátah karlovarských celníků z minulého týdne na tržnici Asia Dragon Bazar na Svatém Kříži u Chebu.

Energie porazila Vsetín a dál vládne soutěži

Karlovy Vary - Energie nastoupila proti Vsetínu oslabená o další ofenzivní oporu, když k dlouhodobě zraněným Balánovi a Rachůnkovi přibyl Ondra Beránek. I tak se ale radovala z vítězství 3:0.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení