Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Získat dotaci na kanalizaci bývá opravdu dost složité

Zádub-Závišín - S osadou Milhostov krajský plán rozvoje vodovodů a kanalizací vůbec nepočítá

1.5.2009
SDÍLEJ:

Starosta obce Zádub - Závišín Jiří NešporFoto: DENÍK/ Václava Simeonová

Budování základní infrastruktury není v menších obcích zrovna snadnou záležitostí. V částech Zádub a Závišín je čerstvě dobudován vodovod, na nějž dosud nejsou připojeny ani všechny obytné nemovitosti. Kanalizace těchto dvou částí je ve fázi řízení o stavebním povolení. A místní komunikace s veřejným osvětlením? Ty jsou v katastrofálním stavu.

„Plynofikace proběhla pouze v malých dílčích částech Zádubu a Závišína,“ vysvětloval starosta obce Jiří Nešpor. „Pokud jde o osadu Milhostov, tak Krajská koncepce rozvoje vodovodů a kanalizací s ní v nejbližších patnácti letech vůbec nepočítá. O plynu ani nemluvě.“ Komunikace, která zde končí a pokračuje již jen jako cyklostezka a stezka pro pěší, je rovněž ve stavu nouze. Přesto právě občané Milhostova o svou osadu pečují a je patrný zjevný zájem chatařů i dalších přijíždějících občanů se zde usadit k trvalému bydlení. „Klid a pohoda tohoto kouta našeho kraje převládly nad komplikacemi s prakticky neexistující infrastrukturou,“ doufá starosta.

Zastupitelé obce však přes skrovné prostředky v rozpočtu rozhodli, že krok za krokem kanalizaci v částech Zádub a Závišín vybudují. Ve fázi propočtu realizace takovéhoto projektu se však projevují některé administrativní a byrokratické potíže. „Jednou z hlavních se jeví takzvané směrné číslo nákladů na jednoho odkanalizovaného obyvatele, kteří jsou ve vesnici s dlouhými komunikacemi a s domy roztroušenými místy,“ popisoval starosta. Pro získání dotace z evropských fondů jistě naopak hraje pozitivní roli to, že se obec nachází v chráněné krajinné oblasti. Navíc je nově i v ochranném pásmu vodního zdroje.
„Sympatická je snaha vedení obce se s těmito překážkami poprat a pokračovat v nastoupené cestě,“ konstatoval Josef Sýkora.


Ruku v ruce s touto snahou jde i angažovanost starosty obce na celostátní úrovni v úsilí o odstranění daňové diskriminace malých obcí. „Náprava tohoto zjevného a dnes již prokázaného nesouladu mezi financováním větších sídelních celků a malých obcí by zcela jistě výrazně napomohla k posílení kvality života na venkově a zejména dobudování jeho základní infrastruktury,“ dodal Jiří Nešpor.

Autor: Václava Simeonová

Místo události:
1.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Na nové kotle je k mání ještě 22 milionů korun

Do volební místnosti v Karlových Varech - Bohaticích se hrnuli voliči od otevření místnosti.

Jak prosté. Kdo volit chce, může

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Do boje o hlasy voličů jde v kraji 21 politických stran, hnutí a koalic

Karlovarský kraj – Možná se někomu může zdát, že volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky nejsou pro běžný život v našem regionu až tak důležité. Opak je ovšem pravdou.

Žandovští hasiči bojují v anketě Dobrovolní hasiči roku

Dolní Žandov - Jako jediní zástupci Chebska bojují dobrovolní hasiči z Dolního Žandova o titul Dobrovolní hasiči roku 2017.

Traktorista srazil sloup na poli, měl skoro dvě promile alkoholu

Chebsko - Při práci na poli narazil traktorista do sloupu vysokého napětí, ten se skácel k zemi a poškodil další dva sloupy. Bez elektřiny zůstalo 900 odběrných míst.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení