VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Školství zamotalo zastupitelům hlavu

Zádub-Závišín - Neinvestiční náklady na žáky ničí obecní pokladnu

4.5.2009
SDÍLEJ:

Starosta obce Zádub - Závišín Jiří NešporFoto: DENÍK/ Václava Simeonová

Rodiče z obce Zádub - Závišín posílají své ratolesti třeba do blízkých Mariánských Lázní. V obci jsou sice budovy, kterým pořád místní škola a školka říkají. Tomuto účelu totiž v minulém století sloužily.

„Základní či obecná jednotřídní škola zde fungovala po mnoho desítek let a její budova dnes slouží jako hostinec a kanceláře se zázemím pro místní firmu,“ vysvětlil starosta obce Jiří Nešpor. „Budova školky byla prodaná jako rodinný dům.“ Důvodem byl podle starosty patrně nedostatek dětí školního věku v obci. „A také spádovost do Mariánských Lázní, kde fungovaly celkem tři základní školy a několik školek,“ popisoval Jiří Nešpor.

Tím ale problém se školní docházkou dětí pro obecní zastupitelstvo neskončil. Povinnost obcí bez vlastní školy je stanovit svůj školský obvod, kam pak děti musí dojíždět. S tím je i spojená povinnost obce přispívat obci nebo městu zřizující školu na takzvané neinvestiční výdaje na jednoho žáka. Děti se tedy učily v Mariánských Lázních. Zastupitelům a starostovi Zádubu – Závišína se ale nelíbilo, že se částka každoročně zvyšuje a že prý není možnost zjistit, zda jsou náklady skutečně tak vysoké. „Bylo až absurdní, že neinvestiční nebo provozní náklady na jednoho žáka se mezi dvěma školami v témže městě v jednom školním roce lišily čtyřnásobně,“ sdělil starosta.

„Všechny výdaje jsou doložitelné a zdůvodnitelné,“ oponoval již dříve starosta Mariánských Lázní Zdeněk Král a dodal, že ho také netěšilo, že byly náklady tak vysoké. Bylo to ale prý také způsobeno špatným stavem objektů, ve kterých školy sídlí, a jejich nevytížeností.

Také v tomto problému ale nalezly obě strany řešení. „Některé obce ve školském obvodu města Mariánské Lázně vyřešily tento rozpor po svém tak, že změnily administrativně svůj školský obvod a nechaly na rodičích samotných, kam budou své děti do školy posílat. Toto šalamounské řešení má podle starosty svá úskalí, ale zejména je prý nesystémové a zneužívá slabé místo zákona. Jiří Nešpor tedy zvolil cestu dohody s radními v Mariánských Lázních a společně nastavili nový systém paušální úhrady za žáka. Ta prý výrazně snížila náklady obce a 'legalizovala' docházku žáků z obce do mariánskolázeňských základních škol a přitom podle Jiřího Nešpora přináší provozovateli školského zařízení i dostatečné příjmy. „Tento příklad pro narovnání nesrovnalostí budou jistě následovat další obce patřící logicky do školského obvodu města Mariánské Lázně,“ doufá starosta Zádubu Závišína.

Autor: Václava Simeonová

Místo události:
4.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační fotografie.

OTÁZKA PRO: Jana Kuchaře, starostu Františkových Lázní

Ilustrační foto.

Nebyli to migranti. V lázních se ubytovali pouze pracanti

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Přepadení seniorky mladíkovi nevyšlo, tak šel vykrást auto

Cheb - Pěkné kvítko asi bude osmnáctiletý mladík. Ten během jednoho dne stihl přepadnout seniorku a ještě vykrást auto.

Denní psychoterapeutický stacionář funguje jeden rok. Je jediný v kraji

Ostrov - Denní psychoterapeutický stacionář už téměř rok funguje v ostrovské nemocnici. Vysoce odborné a specializované pracoviště, které je jediné svého druhu v Karlovarském kraji, rozšiřuje ambulantní péči o pacienty potýkající se s různými psychickými problémy a nemocemi.

VOLBY 2017: Na Chebsku žádný vážný problém nenastal

Cheb - Žádosti o přenosnou volební urnu, dotazy členů volebních komisí i různé problémy musí během voleb vyřešit volební dispečink.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení