VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Životní úroveň v obci se stále zvedá

Zádub - Závišín - Obec se stala obětí komunistického rozvoje lázeňství v sousedních Mariánských Lázních

29.4.2009
SDÍLEJ:

Starosta obce Zádub - Závišín Jiří NešporFoto: DENÍK/ Václava Simeonová

Spojením tří samostatných obcí vznikl Zádub-Závišín. Jak již sám název napovídá, obce Zádub (dříve též Hohendorf), Závišín (Abaschin) a nakonec i dva kilometry vzdálená osada Milhostov (Mühlestau).

„Všechny tři obce bývaly poměrně hustě obydlenými sídly několika sty obyvateli, kde se provozovalo zejména zemědělství, ale i řemesla a dokonce, a to již dávno před vznikem sousedících Mariánských Lázní, i lázeňství,“ vysvětlil starosta obce Jiří Nešpor.

Poválečný vývoj znamenal zejména odsun či odchod původního obyvatelstva a osídlení nově příchozími rodinami, především ze středních Čech. Později byla obec začleněna na mnoho let pod město Mariánské Lázně a stala se opomíjenou periferií na úkor vzkvétajícího mateřského města. „Součástí komunistické propagandy se totiž stalo i posílení lázeňství a jednou z 'obětí' se stala i obec Zádub-Závišín, kdy jí například byla rozhodnutím ministra vnitra ve prospěch města Mariánské Lázně odebrána více jak polovina katastrálního území, a to právě ta, kde se nacházejí lázeňské lesy s několika hotely – Krakonoš, Golf, Kamzík, Polom – a historické golfové hřiště,“ sdělil starosta.

Pro skutečný novodobý rozvoj obce mělo zásadní význam rozhodnutí zastupitelstva z roku 2004 vytvořit vlastní územní plán. Starý mariánskolázeňský z 90. let minulého století prý neřešil rozvoj téměř vůbec a stal se spíše brzdou než rozvojovým dokumentem. „Po pětiletém úsilí zastupitelů, projektantů, a pana Jana Černého z mariánskolázeňského městského úřadu prosadit oprávněné zájmy obce proti některým orgánům státní správy a zájmům soukromých vlastníků a investorů byl územní plán obce letos v březnu schválený,“ uvedl Jiří Nešpor. „Jeho výsledná podoba je sice nakonec určitým kompromisem mezi uvedenými vlivy, ale dává jednoznačnou zelenou k výstavbě několika desítek nových rodinných domů a příchodu nových mladých rodin do obce,“ doufá starosta. „Tento rozvoj, spolu s výstavbou kanalizace, která se nachází již ve fázi řízení ke stavebnímu povolení a výběrovému řízení na získání dotace z Operačního programu životní prostředí je jednoznačným krokem ke zvýšení životní úrovně v obci.“

Chybějící infrastruktura v tomto koutě Slavkovského lesa podle starosty limituje zájem zejména mladých rodin. „Snaha zastupitelů po doplnění infrastruktury a vytvoření několika zón pro vesnické bydlení je jednoznačným pozitivním krokem.“

Mladým lidem by se bydlení v obci líbilo. Chybí ale práce. „Rádi bychom si v takové oblasti postavili dům,“ řekla Anna Blažková z Chebu. „Jenže mám pocit, že v okolí Mariánských Lázní si může člověk najít pouze sezonní zaměstnání.“

Autor: Václava Simeonová

Místo události:
29.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto z Divadelního plesu.

OTÁZKA PRO: Simonu Liptákovou, mluvčí města Chebu

Česko zpívá koledy - náměstí Krále Jiřího z Poděbrad v Chebu
15

FOTO: Koledy zněly v celých západních Čechách. Zpívalo na 21 tisíc lidí

Videosouhrn SPECIÁL: Česko zpívalo koledy. Podívejte se

Ve stejnou chvíli zpívalo neuvěřitelných 125 tisíc lidí po celé zemi stejné vánoční koledy. Přinášíme vám speciální vydání videosouhrnu, díky kterému budete moci nasát vánoční atmosféru z mnoha míst najednou.

Žena nepřežila střet s autem, po silnici šla bez reflexních prvků

Cheb - Policisté prošetřují okolnosti vážné dopravní nehody, ke které došlo v úterý brzy ráno.

Silně opilá řidička jen se štěstím nepřejela muže, který uklouzl

Habartov – Pořádný kus štěstí měl v Habartově muž, který uklouzl na zledovatělé silnici. Blížilo se k němu totiž auto, které řídila silně opilá řidička.

Výtěžek z benefiční akce putuje do kočičích útulků

Karlovarský kraj - Vyrazte se kulturně obohatit a podat pomocnou ruku v už třetím ročníku předvánoční benefiční akce v karlovarském klubu Ratini.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT