Obyvatelé Chebska nemusejí mít podle předsedy představenstva Karlovarské krajské nemocnice a.s. Jiřího Fojtíka strach z omezení zdravotní péče, alespoň ne prozatím.
„Už se zrušila neurologie, má se stěhovat transfúzní stanice, pokud vím, mluvilo se i o dalších odděleních,“ poznamenal Cheban Jan Dvořák. „Mluví se o tom, že bude jedna nemocnice a chebská a sokolovská se zruší.“
To, že se zrušilo neurologické oddělení je podle Fojtíka způsobeno nedostatkem personálu. „Trend je spíše opačný, to, co funguje, bychom chtěli zachovat,“ řekl.
„Já si uvědomuji, že ti lékaři a sestry tady mají rodiny, žijí tady a to nejsou květiny, které se dají přesazovat,“ poznamenal. „Akciovka bude muset začít daleko víc spolupracovat napříč všemi odděleními.“ Pokud by to prý šlo, znovu by neurologii v Chebu otevřel.
Existuje ovšem i další varianta řešení, než zachování stávajících tří nemocnic.
Do středu Karlovarského kraje se umístí jedna nemocnice a v ostatních oblastech zůstane ambulantní péče.
K tomuto řešení to podle předsedy představenstva možná za pár let dospěje už jen z toho důvodu, že ubývá personál a s minimem lidí není možné zajistit provoz oddělení.
Na toto téma si chtěl Fojtík popovídat s veřejností na Chebsku a uspořádal proto v chebské nemocnici Den otevřených dveří. Paradoxně jej ale využili k připomínkám lékaři, z obyvatel přišel jeden člověk, který si stěžoval nikoliv na chebskou, ale na sokolovskou nemocnici.
„Řekl mi, že na záchodě nedostal toaletní papír a bylo mu řečeno, že si ho má přinést z domova, v pokoji nedostal ke konvici čaje skleničku a k večeři mu nepřinesli příbor. I to si prý měl přinést s sebou,“
To všechno jsou detaily, kterých si pacienti všimnou.
Lépe by měl vypadat i centrální příjem pacientů v chebské nemocnici. Do konce roku by měla být hotová první etapa rekonstrukce, zbytek pak do roku 2009.
Podle Fojtíka nemusí mít ani město Cheb strach, že lůžka za tři miliony korun, která nakoupí na internu a chirurgii, by se měla někam stěhovat.