Řidiči na Chebsku se ukáznili, ovšem ne na silnicích, ale při parkování. Oproti loňskému roku si dávají pozor, kde parkují. Neznamená to však, že by byli ohleduplnější. Může za to vyšší cena odtahové služby a důsledné postihování viníků.

V Chebu i ve Františkových Lázních stojí odtah automobilu 952 korun. V Mariánských Lázních je to rovná tisícovka.
„Oproti loňskému roku pozorujeme zlepšení při parkování o padesát procent,“ poznamenal velitel františkolázeňských strážníků Jiří Šollar. Dodal, že řidiči už jsou vychovaní. Motoristé si podle něho dávají větší pozor a neparkují tam, kde to značka zakazuje. Situace je také o mnoho lepší také při blokovém čištění města.

„Dříve byli řidiči zvyklí, že je čistící vůz prostě objede,“ vysvětlil velitel s tím, že v současnosti už to neplatí.
Pokud je městská policie nucena nechat viníkovi, který špatně zaparkoval, odtáhnout vozidlo, zaplatí dotyčný navíc ještě dalších sto korun za každých 24 hodin na záchytném parkovišti.

Kromě toho ještě uhradí blokovou pokutu a celková suma se tak může vyšplhat dost vysoko.

V Aši sice šoférovi nehrozí, že bude hledat své vozidlo na parkovišti odtahové služby, ale botička a pokuta jej nemine. I tady pozorují městští strážníci, že se situace zlepšuje. „Mě se ještě nestalo, že by mi nechali policisté odtáhnout vozidlo, ale botičku za špatné parkování už jsem také dostal,“ řekl Cheban Jiří Smola. „Od té doby si dávám pozor, kam auto dávám. Přeci jen je to zásah do peněženky. Na rozhazování za vlastní blbost nemám,“ pousmál se.

„K odtahům dochází obvykle v návaznosti na čištění města, nebo tvoří-li vůz překážku v silničním provozu,“ vysvětlila postup strážníků mluvčí chebské radnice Martina Kuželová. „Botička se nasazuje tam, kde vozidlo netvoří překážku v silničním provozu. Jedná se zejména o zákazy stání, zpoplatněná místa, neoprávněné parkování na vyhrazeném místě, parkování na chodníku, kde to není zákonem povoleno (značkou), parkování na veřejné zeleni a podobně,“ vyjmenovala. „V roce 2007 se provedlo 492 odtahů a 123 neúplných odtahů, když se přestupce dostavil ještě před zásahem,“ uvedla pár statistických čísel.