Tržnice na Chebsku jsou téměř pod neustálým dozorem celníků. Naši redaktoři se chtěli přesvědčit, zda i přes to nebude možné koupit padělané zboží. A bylo! Našemu figurantovi se to povedlo na první pokus!

Na zkoušku si redaktoři Deníku vybrali chebskou tržnici M+B.

„Když jsem přišel ke stánkům, nikde padělané oblečení nebylo vystavené,“ uvedl figurant, jehož jméno z pochopitelných důvodů nezveřejníme. „Přišel jsem tedy k jedné trhovkyni a projevil zájem o nákup trička Adidas.“ Reakce mladé Vietnamky byla až nečekaně rychlá. Se slovy: „Posem,“ našeho figuranta odvedla do zadní části stánku.

„Tam byla taška, ze které jedno tričko vytáhla a podala mi ho,“ popisoval figurant, jak nákup probíhal. „Nejdřív po mně chtěla zaplatit 160 korun. Když jsem ale řekl, že tolik nemám a vysypal jsem drobné mince, slečna je spočítala. Zjistila, že je tam 20 korun a řekla, že to stačí.“ Mladík se jí tedy zeptal, zda je tričko pravé. „Ona mi pověděla, že: to originál, šáhni!“ Figurant si chtěl tričko prohlédnout před stánkem na světle. To se slečně nelíbilo a reagovala slovy: „Ne, teď moc bankrot.“ Zabalila Adidas tričko do černé igelitky a figurant mohl v klidu odejít.

Deník se rozhodl, že o nákupu informuje celní správu. Její pracovníci místo hned ten den prověřili. „Podklady, které jste nám poskytli, postačili k tomu, aby zde celní úřad mohl provést kontrolu,“ uvedla mluvčí celníků Jitka Blahutová. Celníci zde našli 16 kusů padělků. Vzhledem k hodnotě zboží se nejedná o trestný čin. „Věc se bude řešit v kompetenci celního úřadu v Chebu.“

Ačkoliv se celníci snaží, , nemají pravomoc provádět kontrolní nákupy. „Může ho provést ale Česká obchodní inspekce. Proto s ní spolupracujeme,“ uvedla. „Velmi nám také v odhalování nákupů pomáhají firmy, které zastupují majitele ochranných známek,“ vysvětlila Blahutová. „Ti si celou situaci často nahrají,“ dodala.

Celníci i lidé se shodují na důležitém faktu. „Pokud by nebyla poptávka, nebyla by ani nabídka,“ uvedl jednatřicetiletý Cheban Matěj Schmied. „Znám lidi z Německa, kteří si jezdí pro padělané zboží, aby se pak mohli v místě svého bydliště chlubit, že nosí značkové oblečení. A přitom za něj dají desetkrát méně, než by zaplatili za originál,“ dodal.