Školáci si užívají poslední dva dny volna. V pondělí zamíří ke školám nejen oni, ale také policisté.

„Na děti budeme samozřejmě dohlížet, a to ve spolupráci se státními policisty,“ uvedl ředitel chebských strážníků Jiří Šmolík. „Hlídky budou rozdělené tak, abychom mohli být u všech škol.“ Strážníci u nich zůstanou celý týden, aby nedošlo k nějakému neštěstí.
Po prázdninách bývají školáci ještě nesoustředění, a tak by měli dávat pozor také řidiči, kteří okolo škol projíždějí. Odborníci vysvětlují, že jde o jev, který se vyskytuje také u dospělých lidí.

„Pokud se člověk vrátí z dovolené, také mu dá práci srovnat se s návratem do zaměstnání,“ pověděl chebský psycholog Ján Pobežal. „Pro děti je tato adaptace náročnější a delší.“ A dodal, že duchem budou ratolesti na prázdninách ještě dva týdny.
Na bezpečnost si posvítí také v Mariánských Lázních.

„Ve spolupráci s místním oddělením policie České republiky jsme na pondělí přichystali také akci,“ potvrdil ředitel mariánskolázeňských strážníků Jiří Smolík. „Poprvé se nám podařilo, abychom obsáhli všechna kritická místa najednou.“ Podle Smolíka strážníci se školáky také komunikují. „Pokud je čas, hlídka se samozřejmě snaží vysvětlit důležité zásady.“

Na vysvětlování vsadili také chebští policisté, kteří ještě navíc připravili akci s názvem Zebra.

„Letos budeme u Americké školy,“ uvedl mluvčí chebských policistů Ladislav Böhm. „V pondělí od 8 do 11 hodin a v úterý od 7 do 8 hodin. Policisté v té době budou učit školáky přecházet, jak se správně rozhlédnout a podobně.“ O tom, jak jsou takové zásady důležité, svědčí i fakt, že od začátku roku utrpělo na Chebsku jedno dítě lehká zranění, a tři těžká – důvodem bylo, že se před vstupem na vozovku nerozhlédly.

Policisté se tedy snaží pořádat různě dopravně – bezpečnostní akce co nejčastěji. Třeba na začátku minulého školního roku se věnovali dětem u 5. Základní školy v Chebské ulici Matěje Kopeckého. Převážně prvňáčci si odnesli zajímavé propagační materiály o nebezpečí pro pohybu na komunikacích. Rodiče si akci pochvalovali také. „Takové věci je třeba opakovat,“ pověděla při minulé akci maminka Jana Musilová z Chebu. A dodala, že si již dřív její dcera Pavlínka všímala chyb chodců. „Když jde někdo na červenou, upozorní, že to není správné,“ dodala.
Policisté i strážníci se ale shodují, že tím jejich práce na Chebsku nekončí.

„U škol budeme sice celý první týden, ale hlídky se na školy pravidelně zaměřují i v průběhu roku,“ vysvětlil chebský ředitel strážníků Jiří Šmolík. „Navštěvujeme také vedení škol, abychom s nimi konzultovali i jiné potíže. To znamená, že ke školám nechodíme pouze kvůli dopravní bezpečnosti, ale také proto, aby zde nedocházelo k šikaně,“ dodal.