Regulační poplatky vynesly Karlovarské krajské nemocnici (KKN) za první pololetí letošního roku více než 11 milionů korun. Tolik diskutované platby v lékařských ordinacích by se ovšem měly alespoň částečně odrazit na zlepšení služeb klientům lékařských zařízení.

„Padesát procent vybraných peněz putuje na dovybavení interiérů čekáren a dalších prostor pro pacienty, to znamená i na pokoje, chodby, sociální zařízení na lůžkových odděleních,“ uvedla mluvčí KKN Zdena Marková. „Část těchto peněz jde také na vnitřní dotaci. To je zejména přilepšení stravy rodiček, aby byla pestřejší. Mají více ovoce, mléčné výrobky a podobně,“ vysvětlila.

„Dalších padesát procent slouží jako motivační odměny pro kategorii zdravotních sester. Musíme je zaplatit, aby nám neodcházely,“ řekla mluvčí.
Dodala, že nemocnice se snaží, aby se regulační poplatky v co největší míře vrátily formou lepších služeb pacientům. „Chceme naprosto průhledně prokazovat, kam peníze klientů jdou. Chápu ty, kteří se proti poplatkům bouří. U nás jsme na to nebyli zvyklí, ale ve většině zemí si pacienti v ordinacích hradí spoluúčast, ať mají jakékoliv pojištění.“

Současné zrušení poplatků novorozencům, lidem v ústavech sociální péče a dárcům orgánů se projeví na příjmech zdravotnických zařízení až v průběhu srpna.
„Od začátku to byla hloupost,“ uvedla Iveta Mayerová ze Sokolova. „Sotva se miminko narodí, už dluží státu peníze,“ postěžovala si.
Radost ze zrušení poplatků pro novorozence nemají jen rodiče, ale také Městský úřad ve Františkových Lázních. Ten jako jediný totiž proplácel maminkám jejich pobyt s miminkem v porodnici.

„Jsme rádi, že jsme byli rychlejší než stát,“ uvedla místostarostka Františkových Lázní Lenka Sazimová.
„Máme na to vyčleněnou částku už od ledna a i když už novorozenci za pobyt v nemocnici platit nebudou, my budeme dále proplácet alespoň maminkám jejich pobyt ve zdravotnickém zařízení. Přeci jen je pro mladou rodinu každá koruna dobrá a stát jim pomocnou ruku moc nepodává, přestože neustále pláče nad nízkou porodností,“ sdělila místostarostka.

Senioři ale stále naříkají. „Myslím, že je nespravedlivé, že zrušili poplatky lidem, kteří mají soudně nařízenou léčbu. Jak k tomu přijdeme my, kteří jsme celý život tvrdě dřeli a na stará kolena musíme platit u doktora?“ stěžovala si seniorka Marie Blažková z Chebu. „Platit nemusí ani lidé v ústavech sociální péče, přitom jsou na tom finančně úplně stejně jako jiní důchodci,“ přidal se nespokojeně Josef Malý. „Já bych právě naopak těm lidem, kteří se musí léčit na nařízení soudu, připočetl ještě peníze navíc. To je stejné jako s vězni, všichni tihle lidé žijí na naše náklady a slušný člověk aby si všechno platil sám,“ rozhořčil se.