VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Prostitutky nevěří, že testy na zjištění HIV jsou anonymní

Chebsko - Docházejí peníze na bezplatné testy. Chebské K– centrum žádá o další příspěvek, navíc mu chybí streetworker a použité jehly teď ohrožují Chebany

19.7.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/ Vladimír Kučera

Mrtvá prostitutka Róza, po jejíchž zákaznících nyní pátrají chebští hygienici, odmítala jít k lékaři. To i přesto, že si byla vědoma, že je nakažena virem HIV.

Vedoucí chebského K–centra Petra Vorlová potvrdila, že právě tato skupina lidí se bojí navštívit místo, kde jim udělají bezplatně test na HIV.
„Nevěří tomu, že je to anonymní vyšetření,“ poznamenala. „V registru se vyznají jen ti, kteří tam údaje zadávají, nikdo jiný jim nerozumí,“ vysvětlila také Markéta Černá, projektová manažerka K–centra.

Přitom je Karlovarský kraj na druhé příčce v počtu nakažených lidí. Tato statistika je velmi nelichotivá. Podle hygieniků ale docházejí peníze na bezplatná vyšetření ke zjištění viru HIV. Na prevenci jde totiž rok od roku méně peněz.
Nedostatek financí pociťuje i samotné K–centrum. Testy, na něž mělo prostředky z fondu SROP, docházejí a na další nejsou peníze. „Chceme požádat o příspěvek z evropského sociálního fondu,“ uvedla Vorlová.

„Oslovila nás agentura pro sociální začleňování. Ve spolupráci s jejím koordinátorem budeme plánovat velký projekt na dva roky. Nebude se týkat jen testů a zdravotnického materiálu, ale i našich aktivit,“ vysvětlila Černá. Roční rozpočet centra by byl ideální ve výši 1,1 milionu korun. „Skutečnost ale bývá horší,“ dodala Černá.

Další problém, který se nyní chebského K–centra týká, je chybějící streetworker. Ten současný odchází. Náplní jeho práce byl kontakt s drogově závislými a práce v ulici. Sám obcházel ulice města, parky, hřiště a sbíral pohozené stříkačky.
„Potřebujeme hlavně psychicky odolného člověka,“ uvedla Vorlová.
Drogově závislí si neuvědomují, že pokud přijdou s použitou jehlou do K–centra, dostanou výměnou novou. Jedná se i o prevenci proti přenášeným chorobám.

Na základě zjištění streetworkera se v Chebu obecně ví, že se použité stříkačky povalují především okolo nádraží, v Komenského parku a na Kasárním náměstí. V těchto místech se drogově závislí scházejí.

„Dělají pořádný hluk a stříkačky se tu opravdu najít dají,“ řekla studentka Kateřina Rückaufová, která na Kasárním náměstí bydlí. „Já mám naštěstí okna do dvora, ale rodiče slyší v noci všechno. Nejhorší je to nad ránem,“ řekla Katka. Stejně mluvila i její kamarádka Michaela Omáčková.
„Také jsme tam bydleli, dokonce v přízemí. To jsem mívala i strach,“ přiznala Míša.
Chebské K–centrum se ovšem nehodlá vzdát. Na chystaném festivalu Digital Sun ve Velké Hleďsebi připraví informační stánek a také zde bude zájemcům nabízet testy na zjištění viru HIV.

Autor: Nataša Šmatová

Místo události:
19.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Nebyli to migranti. V lázních se ubytovali pouze pracanti

Takto dopadla sanitka po řádění mladíka.

Další napadení záchranářů

Přepadení seniorky mladíkovi nevyšlo, tak šel vykrást auto

Cheb - Pěkné kvítko asi bude osmnáctiletý mladík. Ten během jednoho dne stihl přepadnout seniorku a ještě vykrást auto.

Denní psychoterapeutický stacionář funguje jeden rok. Je jediný v kraji

Ostrov - Denní psychoterapeutický stacionář už téměř rok funguje v ostrovské nemocnici. Vysoce odborné a specializované pracoviště, které je jediné svého druhu v Karlovarském kraji, rozšiřuje ambulantní péči o pacienty potýkající se s různými psychickými problémy a nemocemi.

VOLBY 2017: Na Chebsku žádný vážný problém nenastal

Cheb - Žádosti o přenosnou volební urnu, dotazy členů volebních komisí i různé problémy musí během voleb vyřešit volební dispečink.

Horní Hrad pod palbou

Horní Hrad - Poslední velká akce před nástupem zimy čeká návštěvníky Horního Hradu na Karlovarsku už tento víkend.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení