Sotva uvěřitelná náhoda vedla k tomu, že skupina dobrovolníků odhalila na Chebsku, v malé obci Srbov za Chvoječnou, psí jatka. V opuštěné stodole zabíjejí Vietnamci psy. Nechutné je na tom zejména to, že jim zvířata dodávají sami Češi. Psi hynou strašným způsobem. Těsně před smrtí jsou zbičováni a vystresováni, aby se do masa vyloučil adrenalin a bylo křehčí. Po podříznutí hrdla jsou ještě zaživa vhozeni do vroucí vody.

Jak to začalo

Ruf byl v útulku v Horní Hraničné půl roku. Minulý pátek přijela žena, která si vybírala většího psa. Po chvíli jí padl do oka Ruf, kříženec černé barvy. „Žena mi předložila občanský průkaz na jméno Monika Kollarová,“ uvedla k případu ošetřovatelka z útulku Marie Lokingová. Když zájemkyně nakládala psa do auta, všimla si ošetřovatelka, že vozidlo, bílý pick up, řídí Vietnamec. (Jak později dobrovolníci zjistili, je tento muž v Chebu známý pod jménem Martin). Oslovila jej proto s dotazem, zda si psa z útulku neberou kvůli tomu, aby jej zabili a snědli. Po ujištění, že tomu tak není a že bude Ruf hlídat na zahradě v Pelhřimově, odjel pes s novými majiteli.
Přes to všechno se chtěla ošetřovatelka ujistit, že je vše v pořádku, a ihned po odjezdu auta volala městskou policii se svým podezřením, že to, co jí dvojice řekla, není pravda, a prosila strážníky o pomoc. Chtěla jen, aby řidiče a spolujezdkyni zkontrolovali. Dozvěděla se ale, že hlídka momentálně nemá čas. Možná to byl jeden z prvních momentů, který poté vedl k otřesným událostem.

Ilustrační foto.
Odborníci s úpravami lékárniček nesouhlasí. Ztíží první pomoc?

Laxní přístup policie a pátrání na vlastní pěst

Protože se nedočkala pomoci u městské policie, vydala se po pracovní době Marie Lokingová do Pelhřimova sama. Malou vesnici projela několikrát, ale zahradu, na které měl být Ruf, nenašla. O celé události a svém podezření informovala Chebský deník. V dalším pátrání jí pomáhala redaktorka Deníku a další přátelé. Ještě v pátek se kolem patnácté hodiny vydala na policejní stanici na chebském Hviezdoslavově náměstí. Přístup vyšetřovatele byl ovšem více než laxní a nebylo znát nejmenší snahu o rychlé vypátrání psa. Svědčí o tom koneckonců i rozhovor mezi dvěma policisty, o němž si mysleli, že není slyšet. „Je to její blbost, že jim dala psa,“ řekl vyšetřovatel druhému z kolegů. Po tomto neúspěchu se ošetřovatelka společně s redaktorkou Deníku vydaly pátrat po zvířeti na vlastní pěst. Prvním cílem naší cesty byl Svatý Kříž. O této tržnici se z mnoha svědectví ví, že jsou zde v některých restauracích konzumováni psi. Následovaly Dolní Dvory. Zde, v areálu restaurace Mars, si dvojice Čechů byla naprosto jistá, že Vietnamci vykupují psy v Podhradu. „Můj kamarád jim prodal za tisícovku psa a oni ho snědli,“ řekl muž. „Tam běžně jezdí lidi a prodávají jim psy,“ byl si stoprocentně jistý.
Jak jsme s paní Lokingovou v Podhradě zjistily, Vietnamci v obci skutečně bydlí, místní obyvatelé ale při zmínce o tom, že by měli vykupovat psy, značně znejistěli. Až dva místní senioři poznamenali, že se tu skutečně zvířata ztrácejí. „To tudy občas projíždí auto, a když vidí psa, naloží ho a odjede,“ uvedl jeden z nich. Naše cesta poté vedla do Lipové, kde se podle dalších svědků psi ztrácejí a svážejí se sem bílým pick upem. Při našem objevení u objektu, který obývají Asiaté, byli jeho obyvatelé v tu chvíli z nám neznámého důvodu v pohotovosti.

Auto jsme našli,
co ale dál?

První den pátrání skončil nezdarem, proto akce dobrovolníků pokračovala v sobotu. V ranních hodinách objevil jeden z nich ten pravý pick up zaparkovaný před hernou v tržnici Pod Lipami v chebském Poohří. Přijel s ním vietnamský muž, vynosil plné igelitky a přepravky od krve do místní restaurace a odjel jiným vozidlem. Znovu jsme se vydali propátrávat okolí. Naše cesta vedla do Komorního Dvora, kde se na jaře objevily pozůstatky několika zvířat. Tentokrát zde nebylo nic, takže jsme pokračovali do bývalého kravína ve Střížově. Podle některých lidí v tomto areálu bezdomovci přechovávají psy, které následně prodávají Vietnamcům. Rufa jsme neobjevili ani zde. Teprve večer po deváté hodině se dostavil první úspěch. Marie Lokingová se s přítelem opět vydala do herny v tržnici v Poohří. Do cesty jí vešla žena, která Rufa z útulku odvezla. Tvrdila, že jí pes utekl i s vodítkem, na kterém jej z Hraničné odvezla. Přivolaná policie v tomto případě projevila snahu pomoci. Podezření z týrání zvířat ale zřejmě není dost zajímavý případ.
Nicméně se paní Lokingové podařilo od ženy zjistit, že zvíře z útulku vyzvedla na žádost vietnamského společníka za 400 korun odměny. Z jejích informací dále vyplynula dvě místa, kde by se mohla nacházet psí jatka.

Hrůzný nález,
Ruf je mrtvý

Vzhledem k pokročilé době se další pokračování v pátrání po Rufovi odložilo na neděli. Skupina lidí se vydala na jedno z označených míst. Byl to Srbov u Chvoječné na Chebsku. U jedné ze stodol nás přes nos udeřil pach zetlelého masa a z půdy na nás štěkali tři voříšci. Udělali jsme několik snímků a vydali se prohlédnout okolí podél silnice. Věděli jsme, co hledáme, a to na základě zkušeností z Komorního Dvora. Naše tušení nás nezklamalo. V nedaleké požární nádrži plaval černý plastový pytel, ze kterého trčely kravské rohy. Společně s uříznutou hlavou býka tvořila obsah pytle i psí hlava. Je s podivem, že neuvěřitelný zápach dosud nezaujal někoho z místních obyvatel. V průběhu našeho obcházení okolí přijela několikrát ke stodole auta obsazená Vietnamci. Jedno z nich zacouvalo k vratům a cosi odvezlo. Bohužel jsme byli daleko a ještě jsme netušili, že odvážejí důkazy.
Naše podezření, že se ve stodole zabíjejí psi, ještě zesílilo. Přivolaná policie nám tentokrát skutečně pomohla. Policisté z oddělení Cheb venkov kromě techniků přizvali také hasiče. Ti pomocí bidla prohledávali dno nádrže, ovšem bez dalšího úspěchu.

Cyklostezka. Ilustrační foto.
Připravte si kola. Vznikne nová stezka

Svědci promluvili

Místní obyvatelé nás ujišťovali, že o zabíjení psů ve stodole vědí. „To by vám z toho bylo špatně, je to tu na denním pořádku,“ oznámil jeden z nich. „Už minulý rok se nám ztráceli psi. Teď máme dva zlé a na ty si netroufnou,“ uvedla další obyvatelka.
S pomocí dalšího člověka se nám podařilo zjistit, že se ve stodole nachází několik koz ve strašných podmínkách. Bohužel jsme k tomuto poznatku dospěli až po odjezdu policie. Uvnitř jedné z místností bylo také několik zbytků a vnitřností ze zvířat. Otázka zní, zda to byly ostatky jen z vepřů, které zde Vietnamci porážejí, či zda tam byly i psí. To by nejlépe zjistila veterinární správa. K jejímu kontaktování ovšem došlo až po uzávěrce tohoto vydání. Co ale bylo více než jasné, byl psí obojek, který se nacházel v areálu. Byl to ten, se kterým odjel z útulku Ruf. Podle svědka byl jeho katem muž, který jej odvezl z útulku. Podařilo se nám dokonce nahlédnout do mrazáků v místnosti. Svědek označil, které ze zmrzlých kusů masa je psí.

Pátrání skončilo, ale my nekončíme

Tento úspěch nás povzbudil k další aktivitě. Lhostejnost okolí je pro skupinu dobrovolníků hnacím motorem. Rufova smrt se stala impulsem k založení občanského sdružení na záchranu týraných zvířat. Nehodláme jen nečinně přihlížet, jak čeští obyvatelé prodávají psy coby jateční zvířata, a nelíbí se nám, že v České republice porušují vietnamští občané zákon na ochranu zvířat. Když jsme viděli, kolik jejich automobilů odjelo v neděli s prázdnou, došlo nám, že jsme jim konečně takzvaně udělali čáru přes rozpočet. Podle všeho se totiž z těchto nelegálních jatek zásobují některé z vietnamských restaurací.
Prosíme a vyzýváme všechny obyvatele regionu, aby přestali přehlížet tyto úděsné činy a odhodili svou lhostejnost.

Pokračování

Po napsání tohoto článku se na místo vypravila Státní veterinární správa. Našla mrazáky plné masa, neuvěřitelný zápach, kozy, slepice a kachny v naprosto nevyhovujících podmínkách. O dalším konání státních institucí budeme čtenáře informovat v dalších vydáních Deníku a Týdeníku.

Policejní akce zaměřená proti nelegální migraci na hraničních přechodech na Chebsku.
Policisté na hranicích nasazují moderní techniku

Další informace najdete zde: Psí jatka na Chebsku vyvolala mezi lidmi vlnu pohoršení