Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na žádné mafiány v Rusku Jiří Vosala nenarazil

Františkovy Lázně - Zastupitel města a jeho cesta do Ruska

3.12.2007
SDÍLEJ:

Jiří VosalaFoto: Foto: archív Jiřího Vosaly

Z cesty na Ural do partnerského města Nížní Tagil, kam jel společně se starostou Františkových Lázní Ivo Mlátilíkem a a radním Václavem Fircákem, se vrátil františkolázeňský zastupitel Jiří Vosala. Hovořili jsme s ním nejen o tamních obyvatelích a jejich vztahu k našemu regionu.

Jak jste se vůbec k možnosti cesty na Ural s františkolázeňskou delegací dostal?
Původní nabídku na návštěvu města Nižní Tagil dostal starosta našeho města pro dvě osoby. Protože se naše koalice skládá ze tří partnerů, byla dohodnuta návštěva třech zástupců. Tak jsem dostal nabídku jako koaliční partner, zástupce františkolázeňské delegace za ČSSD.

Byl jste v této oblasti poprvé? Navštívil jste třeba někdy v minulosti státy bývalého Sovětského svazu?
Tak daleko, takřka v samém srdci Ruska za Uralem, jsem byl poprvé. Jsou to čtyři a půl hodiny letadlem. Časový posun o čtyři hodiny dopředu. V roce 1989 jsem navštívil Kyjev a Soči, ale to bylo úplně jiné prostředí. S tím, co jsem nyní viděl a zažil, se moje první návštěva, ještě Sovětského svazu, vůbec nedá srovnávat.

Svěříte se, které město na vás udělalo největší dojem?
Při naší družební návštěvě jsme navštívili Nižní Tagil a Jekatěrinburg. Každé toto město je krásné s množstvím památek. Veliký dojem na mne udělala návštěva místa, kde byla v roce 1917 povražděna celá carská rodina. Jako technika mne ale nejvíce zaujalo muzeum tankové techniky v Nižném Tagilu. Žije zde skoro 400 tisíc obyvatel a město je rozdělené do tří okrsků. Je zde velké množství továren, sídlišť, moderních obchodů a přehradní nádrž, u které jsou vidět staré dřevěné chaloupky, přesně takové jaké jsou v pohádce Mrazík. To vše se dá spatřit z místní Lysé hory.

Mají tamní občané nějaké znalosti o ČR, našem regionu a také o Františkových Lázních ?
Místní občané, se kterými jsme hovořili, znají samozřejmě Českou republiku, znají Prahu, Karlovy Vary, Mariánské Lázně, Cheb a nyní i Františkovy Lázně a někteří již v naší republice byli. Velmi jsme byli překvapeni pěknou češtinou na jejich páté základní škole. Děti tam navštěvují kroužek českého jazyka. Nejdříve nás přivítali chlebem a solí a pak si s námi zazpívali některé české písničky. My jsme zavzpomínali na svá školní léta a na oplátku jsme je překvapili znalostí jejich písní.

Co vás v Nižním Tagilu nejvíce překvapilo?
Naše sdělovací prostředky někdy popisují Rusko jako zaostalé, chudé, plné mafií a tajných služeb. Nic takového jsem tam nezažil. Viděl jsem tam samé příjemné a přátelské lidi, kteří nás seznamovali se svým městem. Občany hrdé, pěkně oblečené, pracovité a pohostinné, obchody plné zboží z celého světa a lidi, kteří si přejí přátelské kontakty a hlavně nechtějí válku a násilí.

Podaří se zúročit tuto cestu ve prospěch Františkových Lázní?
Jsem přesvědčen, že ano a hlavně i vedení našeho města tyto kontakty podporuje. Starostové obou měst, pan Mlátilík a pan Diděnko, podepsali družební smlouvu, ve které je podrobně popsán způsob spolupráce. Poznali jsme tam mnoho zajímavých lidí a získali nové přátele. Bylo by velmi žádoucí, aby se toto vše promítlo i do života našeho města a byl tak zajištěn další rozvoj podnikatelských aktivit hlavně v lázeňství.

Máte také nějakou veselou příhodu z této akce?
Ano mám. Například při cestě z Jekatěrinburgu do Tagilu nás zastavila pro rychlou jízdu hlídka policie. Když zjistili, že v autě sedí delegace z České republiky, tak bylo vše v pořádku a mohli jsme pokračovat dál. Nebo, když jsme byli na návštěvě vesničky Visim, a místní babičky v krojích nám předváděly tance a zpívaly písně.

3.12.2007
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Tabule v Roztokách u Prahy.
SLEDUJEME ON-LINE
18

Volební místnosti se otevřely. Dnes a zítra přicházejí Češi k urnám

Do boje o hlasy voličů jde v kraji 21 politických stran, hnutí a koalic

Karlovarský kraj – Možná se někomu může zdát, že volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky nejsou pro běžný život v našem regionu až tak důležité. Opak je ovšem pravdou.

Žandovští hasiči bojují v anketě Dobrovolní hasiči roku

Dolní Žandov - Jako jediní zástupci Chebska bojují dobrovolní hasiči z Dolního Žandova o titul Dobrovolní hasiči roku 2017.

Traktorista srazil sloup na poli, měl skoro dvě promile alkoholu

Chebsko - Při práci na poli narazil traktorista do sloupu vysokého napětí, ten se skácel k zemi a poškodil další dva sloupy. Bez elektřiny zůstalo 900 odběrných míst.

Amatérští autoři z celé země píšou do krajské knihovny

Karlovy Vary - Každý amatérský autor z České republiky se může zúčastnit literární soutěže, kterou letos už pojedenácté vyhlásila karlovarská krajská knihovna.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení