VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sbírka Brýle pro Afriku skončila

Cheb - Obyvatelé nejen Chebska byli velice štědří a do humanitární akce se ochotně zapojili

22.7.2008
SDÍLEJ:

OPTIČKÁM DALO TŘÍDĚNÍ A MĚŘENÍ BRÝLÍ ZABRAT! Optičky a optometristky Ivana Votoupalová, Štěpánka Haladová a Miroslava Majtényiová (zleva) strávily spoustu času při měření a kompletaci brýlí, které poputují jako humanitární pomoc do Středoafrické republikyFoto: Foto: Jana Kofránková

Celkem 702 dioptrických brýlí pro Afriku se posbíralo v Karlovarském kraji. Brýle poputují do Středoafrické republiky, kde je dostanou převážně děti, aby se mohly ve škole učit. Sbírku pořádá humanitární organizace SIRIRI o.p.s. a v Karlovarském kraji ji organizuje Občanské sdružení BALIME ve spolupráci s chebskou Julioptikou a městskými knihovnami v Chebu, Aši, Mariánských Lázních, Plané u Mariánských Lázní, Karlových Varech a Krajskou knihovnou v Karlových Varech.

Sbírka skončila v polovině června a skoro měsíc trvalo, než optičky v Julioptice všechny brýle přeměřily, vyčistily, daly do samostatného pouzdra a označily počtem dioptrií a dalšími informacemi. Optičky Štěpánka Haladová, Miroslava Majtényiová, Ivana Votoupalová v čele se svou šéfkou Julií Věšínovou věnovaly sbírce brýlí pro Afriku spoustu ze svého volného času. „Dělaly jsme to rády. Nebyla to skoro žádná práce. Hlavně, aby se to tam dostalo a pomohlo to. Lidé nosili ochotně, když věděli, že to je na dobrou věc. Bylo vidět, že chtějí pomoci od srdce,“ řekla ke sbírce optička Miroslava Majtényiová. Sbírka brýlí pro Afriku oslovila opravdu nečekané množství lidí. „Brýle také osobně přinesla paní, která sotva šla na francouzských holích, doprovázela ji její dcera, ale přišla sama,“ vzpomněla si optička Štěpánka Haladová. „Jenom naše rodina dala patery brýle. Děti ale nechtěly přinést brýle sem k nám, chtěly pochválit od paní učitelky a přinesly je do 6. základní školy v Chebu, kde se také ve školní knihovně sbíraly. Stejně mi sem pak nakonec dorazily, když sbírka skončila a my jsme je kompletovali,“ usmívá se.

„Darovat brýle přišel třeba také jeden pán, kterému umřela manželka. Přinesl její brýle, aby ještě někomu posloužily, když jí už ne…“ vzpomněla si optička Ivana Votoupalová.

Stávaly se také různé kuriozity. Například Jana Křížová z chebského obchodu Burziánka dostala nápad. V Německu objevila charitní burzu, kde se sbíraly a prodávaly věci pro humanitární pomoc v Afghánistánu. „Koupila jsem tam dětské brýle a dala sem do sbírky brýlí pro Afriku,“ vysvětluje Jana Křížová. „Takže když to zjednodušíme, vzali jsme brýle z jedné humanitární sbírky a přesunuli do druhé. Do Afghánistánu tedy poputují peníze, které paní Křížová zaplatila, a do Afriky brýle, původně určené do Afghánistánu. To je velmi zajímavý příklad evropské humanitární pomoci,“ usmívá se Iva Kofránková, koordinátorka krajské sbírky.

Ve Středoafrické republice stojí brýle průměrný roční plat a jsou tak pro většinu lidí nedostupné. V celé České republice se vybralo několik tisíc brýlí. Protože Karlovarský kraj byl jediný, který dodal brýle již přepočítané a přeměřené, v současné době se všechny ostatní brýle ještě přepočítávají a upravují. Přesný celkový počet vybraných brýlí bude znám až koncem prázdnin.

Autor: Václava Simeonová

Místo události:
22.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Krajc v akci.

VOLBY 2017: Na Chebsku žádný vážný problém nenastal

Ilustrační foto.

Horní Hrad pod palbou

Do Chebu míří Snow film festival

Cheb - Špičkové filmy o zimních sportech a dobrodružství. To bude další ročník Snow film festivalu, který se i letos uskuteční v chebské Čtenářské kavárně Joker.

VOLBY 2017: Zapisovatelka? I ta má u voleb zodpovědnost

Cheb - Ve volební komisi je důležitou součástí nejen její předseda, ale také zapisovatelka. Například Olga Gregoridesová z Chebu, dělá zapisovatelku při volbách již několik let. Jak sama říká, v jejím volebním okrsku číslo 17 v Májové ulici, se za poslední léta nic závažného nestalo.

Psi i jejich páni se dobře baví při nové hře Hoopers

Chebsko - Štěňata, dospělí psi, voříšci nebo šampioni, ti všichni mohou propadnout novému sportu, který pochází z Ameriky a Holandska.

Na nové kotle je k mání ještě 22 milionů korun

Karlovy Vary - V pořadí již druhou vlnu takzvaných kotlíkových dotací spustil Karlovarský kraj v závěru srpna. Z celkové částky 64 milionů korun, která je k dispozici, zbývá pro majitele rodinných domů k rozdělení ještě kolem 22 milionů korun na výměnu starých, neekologických kotlů za nové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení