Alergie, zarudlé oči, zánět spojivek, střevní potíže nebo dokonce poškozená játra, to vše se může přihodit lidem na Chebsku, kteří se odváží vlézt do přehradní nádrže Skalka. Od začátku července je opět plná sinic.
„Každý rok je to jedno a to samé,“ rozčiloval se jeden z chatařů v Podhoří u Chebu Miroslav Barvínek. „Sotva se oteplí, vypadá nádrž jako zelená louka. Zajímalo by mne, jestli se s tím začne něco dělat,“ podotkl.

V okolí přehradní nádrže je v současnosti několik stovek rekreačních chat. Pokud se lidé chtějí jít vykoupat, mají smůlu. Podle údajů hygienické stanice v Karlových Varech je voda v této lokalitě nebezpečná ke koupání, což značí nejvyšší stupeň závadnosti vody.
„Je to hrůza, pořád jsem doufala, že se ta přehrada trochu vyčistí a místo toho je to čím dál horší,“ postěžovala si další z chatařek Jana Vrbová z Chebu. „Vodní plochu mám kousek za chatou, a přesto budu muset zbytečně vyrazit například na Jesenici, kde je voda čistá,“ dodala.
Mnoho lidí zajímá, proč se vlastně s tímto problémem nikdo nezabývá. „Neustále slyším diskuze o tom, jak se bude Skalka čistit, ale otázka je kdy? Vždyť ta hrůza už tu je několik let,“ pověděl další z chatařů Jiří Holub.

Pro všechny rekreanty, kteří se chtějí ve Skalce koupat, má zprávu mluvčí povodí Ohře Jan Svejkovský. „Přípravky proti rozvoji sinic jsme zatím neaplikovali, protože nemáme prokázanou nezávadnost přípravků na životní prostředí. Postupně začneme provádět ve vodní nádrži Skalka různé testy a podle jejich výsledků budeme dále postupovat,“ řekl Svejkovský. A dále doplnil, že vyhodnocení pokusů bude známé až 30. září 2009. „V nádrži provedeme například detailní rozbor přínosu živin pro sinice do toku Ohře,“ upřesnil.

Občany také především zajímá, jak dlouho bude vymýcení sinic vůbec trvat.
„Na tuto otázku není jednoznačná odpověď. Velice záleží na výsledcích plánovaných pokusů, na financích a na ochotě provádět opatření, která nemusejí být vždy populární,“ uvedl Jan Svejkovský.

Mnoho lidí však zákazy koupání nerespektuje a do vody klidně vstoupí. Podle hygieniků je to na vlastní nebezpečí. „Já se občas do Skalky chodím ochladit,“ řekla Marie Holubová z Chebu. „Vím, že je to riskantní, ale nebaví mě jezdit někam jinam, když mám přehradu u nosu.“
„Někdy se může zdát, že je voda čistá, ale není tomu tak,“ upozornila pracovnice krajské hygienické stanice Emílie Veverková. „Ve vodě jsou totiž někdy rozšířené jednotlivé buňky sinic a netvoří tak velké shluky. Potom se může zdát, že je přehrada v pořádku, ale ve skutečnosti není. Laik není schopen pouze pohledem stav vody v nádrži odhadnout,“ dodala.

Podle hygieniků se dají sinice v přehradě lehce zjistit. Vezmete průhlednou lahev, naberete do ní vodu z vodní nádrže a necháte 20 minut stát v klidu. Pokud se po této době na hladině odebrané vody vytvoří zelený kroužek ve tvaru zelené krupice, jedná se o sinice. V okolí vodní nádrže jsou i lidé, kteří se se zdravotními komplikacemi kvůli sinicím setkali. „Jednou jsem zákaz koupání nerespektovala a do vody jsem vlezla,“ řekla Lucie Krátká z Chebu. „Po vykoupání mě svědilo celé tělo a bylo to velice nepříjemné,“ dodala. Pracovníci hygienické stanice doporučují i několik zásadních rad. „Pokud se člověk rozhodne, že se ve vodě, která obsahuje sinice vykoupe, měl by se hned poté osprchovat,“ informovala Emílie Veverková. Některým lidem nezbývá než se koupat jinde. „Na Skalce jsem se nekoupala už několik let. Raději jezdím na Jesenici, kde je voda i v těchto dnech v pořádku. Občas zavítám i do krytých bazénů,“ řekla další z rekreantek Jana Králová z Chebu.