Příležitostný aršík s jednou známkou s motivem relikviáře sv. Maura v hodnotě 51 korun vydala Česká pošta. Mnozí filatelisté z celého kraje tak včera zamířili do pošty v Bečově nad Teplou, aby tento sběratelský kousek mohli zařadit do svých alb. Ačkoli byla oficiálním termínem vydání včerejší středa, známky do bečovské pošty dorazily již v úterý. A lidé si o ně hned také řekli.
„Přišlo nám padesát kusů a z toho jsme už většinu prodali. Zatím si ji koupili vesměs místní občané,“ řekla včera ráno pracovnice pošty. „Máme ale informaci, že by nám měli poslat ještě další,“ doplnila.

Ve středu se do Bečova nad Teplou vypravil například filatelista Luděk Vítek z Karlových Varů. Ne však pro jeden, ale hned pro několik aršíků. „Mám ho pro sebe, ale i pro své přátele. Jednu známku určitě pošlu i do Austrálie,“ prohlásil nadšeně Vítek. „Nyní je těžké odhadnout, zdali bude mít v budoucnu tato známka nějakou významnou sběratelskou hodnotu. To se ukáže až časem,“ podotkl.

Vydání známky potěšilo i kraslického filatelistu Miroslava Langmaiera. „Jsem rád, když se na známce objeví něco z našeho regionu. Osobně si myslím, že je tu dost zajímavostí. Pokud by se karlovarští hokejisté stali mistry, tak bych docela uvítal, kdyby se i tento motiv na známku dostal,“ svěřil se Langmaier. Ten do Bečova nechvátal, veškeré známky, které postupně vycházejí, má předem objednané.

Autorem grafické úpravy emise a návrhu příležitostného razítka je architekt Zdeněk Ziegler. Autorem rytin je pak grafik a rytec Václav Fajt. Známka je velikosti 44,4 krát 54,4 milimetrů, celý aršík je velký 110 krát 165 milimetrů na výšku. Byl vytištěn tiskárnou cenin Praha. Se známkou se vydává také obálka prvního dne vydání včetně příležitostného poštovního razítka. Známka má katalogové číslo A 593 a platí od včerejšího dne do odvolání.
„Vydání známky bychom mohli považovat za úvodní akci u příležitosti čtvrtstoletí objevení relikviáře sv. Maura, které se váže k 5. listopadu roku 2010,“ uvedl kastelán Státního hradu a zámku Bečov nad Teplou Tomáš Wizovský.

„Velice si vážíme skutečnosti, že se relikviář sv. Maura může dostat do povědomí široké veřejnosti také prostřednictvím poštovní známky. Nicméně jsme zároveň přesvědčeni, že památka takového významu si tyto pocty plně zasluhuje,“ dodal Wizovský.